Outdoor Fixed Led Display Waterproof Cabinet High Brightness For Advertising
Product Details
| Physical Pitch: | 6.67mm | Module Size: | 320*320mm |
|---|---|---|---|
| Cabinet Size: | 960*960mm | No. Of Modules Per Panel (W*H): | 3*3 |
| Panel Material: | Steel/Aluminum | Weight(sqm): | 65/45 |
| Gray Scale: | 16 Bit | Colours: | 281 Trillion |
| Contrast Ratio: | 2,000:1 | Avg Power Consumption: | 360W/sqm |
| Max Power Consumption: | 900W/sqm | Brightness: | 6500nits |
| Refresh Rate: | 1920Hz | Vertical Viewing Angle: | 160° |
| Horizontal Viewing Angle: | 140° | Expect Lifetime: | 100,000Hrs |
| Servicing: | Front | Operating Temp/Humidity: | -20℃-50℃/10%-90% |
| Storage Temp/Humidity: | -20℃-50℃/10%-90% | IP Rating: | IP65 |
| Highlight |
roadside led display,street led screen |
||
Product Description
Outdoor Fixed LED Display P6.67 P10 Full Color Front Service LED Display Screen for Advertising
LED Display Features:
1. High difinition, wonderful visual performance;
2. Multifunctional Module Buckle
Special multifuntional module buckle designed for adjusting gaps between module and cabinet to ensure the smoothness and alignment

3. Outdoor Rated
IP65
Brightness adjustable for day and night
Durable LED for 7/24 work mode

4. Fast Installation and Easy Maintenance
Fast lock system guarantees a quick and easy installation
Mechanica Front Access

5. Energy-Saving Technology
Cutting edge'cold display' technology
60% power lower than nomal
50% temperature less than normal

6. High Gray Scale

7. Different Installation

LED Display Specification:
| Model | BOF-6 |
| Pixel Pitch | 6.67mm |
| Pixel Density | 22376 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2727 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 960mm*960mm |
| Cabinet Resolution | 144*144pixels |
| Weight | 65/45 kg/sqm |
| Cabinet Material | Steel/Aluminum |
| Ingress Protection (front/rear) |
IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/6 scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg. ) | 300W/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) |
-20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |










Advantage:
Our company also can arrange our engineers to provide you professional installation guide and training for free via remote control, video and phone.
All of products will be tested many times and 100% promise the products are well before shipping.
The products can be customized according to your projects and offer you the CAD drawing for free.
We guarantee all of our displays, modules, spare parts for full two years. During the time, we will replace or fix our goods for free if there is something wrong with them.
Product Highlights
Outdoor Fixed LED Display P6.67 P10 Full Color Front Service LED Display Screen for Advertising 9-BOF-B.pdf LED Display Features: 1. High difinition, wonderful visual performance; 2. Multifunctional Module Buckle Special multifuntional module buckle designed for adjusting gaps between module and ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.