Nationstar Lamp P3.91 Outdoor Rental LED Display Waterproof For Concert / Expo
Product Details
| Pixel Pitch: | 3.91mm | Cabinet Size: | 500 X 500mm / 500 X 1000mm |
|---|---|---|---|
| Weight: | 9 / 14 Kg/Panel | Warranty: | 2 Years |
| Brightness: | >5500nits | Certification: | CE,UL,FCC,ISO9001 |
| Highlight |
outdoor led screen hire,events led display |
||
Product Description
P3.91 Nationstar Lamp Waterproof Outdoor Private Module Rental LED Display Screen For Concert / Expo
Rental Screen Quick Details:
1, Pixel Pitch:3.91mm.
2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
3, Digital Process: 16bits.
4, Standard cabinet size: 500 x 500 x 80mm, 500 x 1000 x 80mm, cabinet weight: 9/14 kg/Panel.
5, Warranty: 2years.
6, Recommended minimum viewing distance: 4m.
Rental Screen Description:
Bako Vision outdoor rental led screen pixel include 3.91mm, 4.81mm, 5.95mm, 6.25mm, within these pixels, 3.91mm, 4.81mm are the most hot-selling and highest cost-effective series.
Rental Screen Application:
Bako Vision outdoor led electronic video display are widely installed on poles, single pole-mounted, dual pole-mounted, or tri-pole mounted, doing stage performance, wedding, car show etc.With Bako Vision special design, we can make this screen as dual purpose as interactive floor screen.
Rental Screen Features:
1, High IP Rating IP65, good waterproof and dust resistance, suitable for every condition.
2, Wide viewing angle 160° for broader reach, seamless in all direction with same image quality output, suitable for large gatherings.
3, High brightness from 6,000nits to 9,000nits, visible from every direction even face to direct sunshine.
4, Good heat dissipation with fans and using meanwell power supply, long lifespan.
5, Diamend series private module, different with public module and make it special.
6, Nationstar lamp, high quality and long lifespan.
Rental Screen Specification:
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD1921 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/Sqm |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 250 x 250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 x 500 x 80mm / 500 x 1000 x 80mm |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128 x 128 / 128 x 256 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 75 W /panel |
| Max Power Consumption | 225 W /panel |
| Operating Temp/Humidity | -20℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Storage Temp/Humidity | -30℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥6,000nits |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 / IP 54 |
| Certification | CCC, CE, ETL, RoHS |
Rental Screen Case:

Rental Screen FAQ:
Q1. Are you trading company or manufacturer?
A: We are a professional led screen manufacturer located in Shenzhen since 2005. You can come to vist our factory.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. Do you provide samples ? is it free or extra?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, sample needs 5-7 days, mass production time needs 2-3 weeks for order quantity more than.
Q5. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q6. Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2 years free warranty to our products.
Q7: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Product Highlights
P3.91 Nationstar Lamp Waterproof Outdoor Private Module Rental LED Display Screen For Concert / Expo Rental Screen Quick Details: 1, Pixel Pitch:3.91mm. 2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°. 3, Digital Process: 16bits. 4, Standard cabinet size: 500 x 500 x 80mm, 500 x 1000 x 80mm, cabinet ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.