HD P2.5 Indoor Plug And Play Indoor LED Poster Portable Digital Mobile Event
Product Details
| Tickness: | 33mm | Specification (Wxh) (mm): | 280*210 |
|---|---|---|---|
| Refresh Rate: | >2880 Hz | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Driving Method: | 1/28 Dynamic Scan | Frame Rate: | 60 Fps |
| Colors: | 281 Trillion | Power Supply: | G-Energy Or Meanwell |
| Panel: | 28 Kg | Control System: | Linsn Or Novastar |
| Driver IC: | MBI 5124 | Material: | Aluminum |
| Highlight |
led poster screen,mirror led display |
||
Product Description
HD P2.5 Indoor Plug and Play Portable Digital Mobile Eventos Moving Video Poster
P2.5 Poster LED Display:
P2.5 Poster LED Products Advantage :
1) Hightness,over 800 nits;
2) Beautiful and practical design, bring client more surprise;
3) Super thin,support splicing function;
4) Plug and play,support wifi or 4G cloud control;
5) Perfect pre sales and after sals;
6) Technology support and install support.
P2.5 Poster Led product specification/ Catalogue to Download ⇒ Click this1. Digital Poster led.pdf
| BP-2.5 | |
| Physical Pitch | 2.5mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 169,344 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 160*60 |
| Panel Dimensions(mm) | 640*1920*35 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*9 |
| Panel Material | Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Sigle Cabinet Weight | 32kg |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >=2800 Hz |
| IP Rating | IP40 |
| Viewing Angle | 160°/140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 64*64 |
| Physical Resolution of Whole Set(W*H)(mm) | 256*768 |
| Avg/ Max Power Consumption | 200/600W/Set |
| Servicing | Front |
| Driving Method | 1/28 Dynamic Scan |
| Frame Rate | 60 fps |
P2.5 Poster Led product details:
LED POSTER SERIES PRODUCT FEATURES:
· Seamless splicing.
· Save time and labor cost for installation, just let it stand alone.
· Engineered with latest technologies to give it smoother, slimmer profile.
· High polymer flexible mask, no mosaic phenomenon ,better contract ratio.
· Suitable for exhibition, restaurants, retail businesses and shopping mall to showcase your products in a unique way
Control mode: 3G/4G, wifi, internet, USB
Attach the video for your reference, Pls click this picture below and you will get a video. ↓↓↓↓↓↓
P2.5 Poster led product Multi-application
Applied in shopping mall, meeting room, control center, airport, station, super market, canteen and restaurant. Can be used as → Advertising platform;
→ Urgent information, instant message release
→ Publicity platform, brand model window
→ Shopping guide information, supporting service information release

P2.5 Poster led product Packing
Flight case or Carry bag
Two pieces in one Flight case, Bottem shell have installed, save labor cost.
Carry bag easy to take.

About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
P2.5 Poster Led product
- The unit price depends on the quantity, we can offer you at a competitive price.
- Your inquiry related to our products or prices will be replied in 24hours.
- Well-trained and experienced staffs to answer all your enquiry regarding products.
- Distributorship are offered for your unique design and some our current models.
- Protection of your sales area, ideas of design and all your private information.
Tips
* Package: Wooden package, Flight case.
* Shipment:By road,sea and air
* Delivery time:20-25 working days
* Payment: T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
* Shipping port: Shenzhen,China
* Warranty time: 2 years
Product Highlights
HD P2.5 Indoor Plug and Play Portable Digital Mobile Eventos Moving Video Poster P2.5 Poster LED Display: Poster LED display is ultra-thin and super-light, it can be fixed by magnet and screws two way. If fixed by magnets, you can maintain led display from both front side and rear side. IPoster led ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.