<
>
Wall Mounting Indoor Full Color Led Display P0.937-P1.87 Ultra Fine Pitch Fully Front Access
Brand Name: Bakovision
Model Number: UHD Series
Place of Origin: China
Certification: CE ETL FCC RoHS ISO CCC
Minimum Order Quantity: 1㎡
Price: negotiable
Supply Ability: 10,000 sqm/month
Product Details
LEDs: SMD0606 Control System: Novastar
Servicing: Front Viewing Angle: 160°/140°
Refresh Rate: >2880Hz Contrast Ratio: 4000:1
Highlight
stage led video wall
led video wall display
Product Description
Fine Pitch Led Video Wall Quick Details:
1, Pixel Pitch: 0.937mm, 1.25mm, 1.56mm, 1.87mm, 2.34mm.
2, Full colors: 281trillions.
3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
4, Standard cabinet size: Customized, weight: 24kg/m2.
5, Recommended minimum viewing distance: 2m.
6, Warranty: 2years.
Fine Pitch Led Video Wall Description :
Bako Visionfine pitch LED Wall include permanent installation indoor electronic led display, the pixel various from 0.937mm, 1.25mm, 1.56mm, 1.87mm, 2.34mm.
It can use for monitor room and TV station with super high definition.
Fine Pitch Led Video Wall Features:
1, SMD LEDs ensure large viewing angle, up to 160° horizontally and 140° vertically.
Image no distortion, no color cast in any angle within this range.
2, Cabinet design lightweight, side handle for easy carrying and assemble job.
3, Meanwell brand power supply, saving energy and high efficiency.
4, Digital process: 16bits, High contrast ratio 4000:1, vivid color.
5, You can choose front service or back service, it's easy for maintenance
6, Each cabinet is 600mmx337.5mm, there can be 4:3 or 16:9 golden ratio.
7, Fully front access make the maintanence be easy.
Fine Pitch Led Video Wall Specification:
Physical Pitch 0.937mm 1.25mm 1.56mm 1.87mm 2.34MM