High Brightness P5 Indoor Fixed Led Display Wall Panel SMD2121 For Hall / Market
Product Details
| Pixel Configuration: | SMD2121 | Control System: | Novastar |
|---|---|---|---|
| Viewing Angle: | 160°/140° | Refresh Rate: | >1920Hz |
| Contrast Ratio: | 4000:1 | Panel Dimensions: | Customized |
| Highlight |
stage led video wall,led video wall display |
||
Product Description
P5 HD Indoor Fixed LED Display Screen Led Wall
Indoor Fixed LED Screen Features and Advantages:
- Panel Size: The Panel size can be customized to fit different status.
- High brightness: More than 1200nits
- Convenient Assemble : Smart fast side locks make screen assemble fast and easier;
- Seamless connection: superior color uniformity and stunning image quality, there is not black gap line on connection nor information missing;
- Good heat dissipation: New cabinet design of LED screen with fan, good heat dissipation, can choose die-casting alumium material ,concise, slim and light weight;
- Convenient Control: Digital Video walls can be connected with nearly any equipment , including to PCs, DVD and camera . That is conveniently for you to present your data;
- 2 Years Warranty : we can repair each LED lamps, so the cost of maintain is lower,and easy to repair;Also you can send back the module to us to fix.
- High Quality : we use famous IC MBI5124 and high quality lamp, Nationstar and so on, ensure high brightness;
Indoor Fixed LED Screen Specification:
| Physical Pitch | 5mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 40,000 pixels/Sqm |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 320 x 160 |
| Panel Dimensions (mm) | 1280 x 960 |
| NO. of Modules Per Panel (W x H) | 4x 6 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 64 x 32 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 256 x 192 |
| Panel Material | Steel / Aluminum |
| Scan Method | 1/16 Scan |
| Gray Scale | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 120 W /Sqm |
| Max Power Consumption | 400 W /Sqm |
| Operating Temp/Humidity | -10℃ - 60℃ / 10% - 60% |
| Storage Temp/Humidity | -30℃ - 60℃ / 10% - 60% |
| Refresh Rate | >1,920Hz |
| Brightness | 900-1,200nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 21 |
Indoor Fixed LED Screen Case:










Our service
Warranty
1.We guaratee all our display, modules, spare parts for TWO years.
2.We provide technology training for free, which contains the operation and maintenance training of the LED screens in the factory.
3.After warranty, we also can offer you the parts for replacement at our bottom price.
4.After sales, if you have any problem about our product, you can inform us by E-mail, we will reply you at once
when we get it and offer you a good solution to solve the problem.
5.We also could solve problems for you antil it recovers well by remote control!
Delivery time
1.Delivery time, Accompalish manufacturing within 25 days after receiving the deposit.
2.Before Delivery, we will test the display , and keep it light up for 72 hours, and check all the parts of the display to confirm it is OK for delivery.
Installation
1.We can assist the training and technical support for the customer in the factory, if the customer require so.
2.We could send our engineer to guide the installation to you. But the relavant cost should be paid by your esteemed company.
3.Our technicians will offer CAD Drawing to show how to install the LED Display rightly and fast, of course, if you need.
Product Highlights
P5 HD Indoor Fixed LED Display Screen Led Wall Indoor Fixed LED Screen Features and Advantages: Panel Size: The Panel size can be customized to fit different status. High brightness: More than 1200nits Convenient Assemble : Smart fast side locks make screen assemble fast and easier; Seamless ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.