GOB LED Digital Poster Display P2.5 Indoor Nationstar Rental / Fixed Without Bezel
Product Details
| Physical Pitch: | Nationstar GOB P2.5 | Receiver Card: | Novastar |
|---|---|---|---|
| Viewing Angle: | 160°/140° | Refresh Rate: | ≥2880Hz |
| Weight: | 28kg | Dimension: | 560 X 1897 X 32mm |
| Highlight |
led poster screen,mirror led display |
||
Product Description
P2.5 Indoor Nationstar GOB LED Poster Rental / Fixed Display Screen without Bezel
LED Poster Quick Details:
1, Pixel Pitch: 2.5mm
2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
3, Digital Process: 16bits.
4, Standard cabinet size: 560 x 1897 x 32mm, cabinet weight:28kg.
5, Warranty: 2years.
6, Recommended minimum viewing distance: 3m.
LED Poster Features:
- High refresh rate ≥2880Hz.
- Long service time. Its life span is more than 100000hrs.
- Ultra slim and lightweight. Only 28kg per set, 32mm thickness. It is the most slim and lightweight led poster display compare with other factory product.
- There can use 6sets of screen together and make Golden Ratio as 16:9, No bezel design can make it has a better vision
- Multiple installation, including hanging, bracket standing, wall mounted, multi-screen cascade, creative installation and etc
- .

- Wide viewing angle. 160° for horizontal, 140° for vertical.
- Every display can be equipment with wheel, therefore, it is very convenient to move. Also it's easy to dismantle the wheels to carry the screen by bag
- Die-casting material, not only lightweight, but also good for heat dissipation.
LED Poster Specification:
| Physical Pitch | 2.5mm |
| Pixel Configuration | Nationstar GOB |
| Pixel Density | 160,000 pixels/㎡ |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 280 X 210 |
| Whole Set Dimensions (W x H) (mm) | 560 x 1897 x 32 |
| NO. of Modules Per Panel (W x H) | 2 X 9 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 112 x 84 |
| Physical Resolution of Whole Set (W x H) | 228 x 768 |
| Panel Material | Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 28 kg |
| Processing | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 200 W/ Set |
| Max Power Consumption | 600 W/ Set |
| Driving Method | 1/28 Dynamic Scan |
| Operating Temp/Humidity | -10℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Storage Temp/Humidity | -30℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Brightness | >1,000 nits |
| Refresh Rate | ≥2,880 Hz |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Horizontal Viewing Angle | 140° |
| IP Rating (Front/Rear) | IP40 |
| Frame Rate | 60 fps |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front |
LED Poster Case:










Why choose us?
1. Competitive Price
We are middle-sized Chinese local factory. We control our cost very well so that we can give the real benefits to our customers.
2. Close Relationship with Raw Material Providers
For our bosses have been in the key positions at the top led display factory since 2005, we have very close and strategic relationship with the raw material providers, which support the stable quality of our products.
3. Quality Control
From raw materials to finished product, from design to produce, we control all steps, which are the guarantee of the quality and reliability.
4. Professional services
We have more than 10 years professional and technical personnel, and can provide our customers with the best solution.
Shipment:
Shippment
By air or sea,FOB shenzhen
UPS/DHL/Fedex/Express (door to door) and so on.
Delivery time
within 20 days counting from 30% prepayment arrived at GM account.
Payment term
T/T(30% deposit,the rest 70% payment made before factory shipment )
Western union/L/C and so on.
Product Highlights
P2.5 Indoor Nationstar GOB LED Poster Rental / Fixed Display Screen without Bezel LED Poster Quick Details: 1, Pixel Pitch: 2.5mm 2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°. 3, Digital Process: 16bits. 4, Standard cabinet size: 560 x 1897 x 32mm, cabinet weight:28kg. 5, Warranty: 2years. 6, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.