1. Front service design ,easy for maintaince
2.Magnetic module, fast setup
3.High Refresh rate,2880Hz at least
4.Die cast aluminum cabinet,lighter and thiner,only 6Kg
5.Fine tuning with unique lock design.
| Physical Pitch: | 1.56mm | Panel Material: | Die-casting Aluminium |
|---|---|---|---|
| Module Size:: | 150mm*168.5mm | LED Chip: | Nationstar |
| Power Supply: | G-energy | Life Span: | 100,000 Hrs |
| Pixel Configuration: | SMD1010 | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Highlight |
stage led video wall,led video wall display |
||
16:9 Ratio 4K Hd Display P1.56mm Front Maintenance Economical Audiovisual Led Video
Main Features
P1.56 indoor fixed full color LED display with 600x337.5mm
| 1. Light weight cabinet design. |
| 2. Seamless stitching, high resolution. |
| 3. Color uniformity,high contrast,clear picture. |
| 4. Die-casting aluminum cabinet,good heat dissipation. |
| 5. Fast assemble : clients can easily replace the spare module in time if something wrong with the working. |
The applications for Multi Line Displays are endless.
1. Multi Line LED Electronic Displays are easy to use and can be up-dated quickly and with no technical expertise
2. Available in a variety of character heights: although if you have a multi line display made up from a number of Bi-Line displays, you can show a single line of text in double height format which will usually double these heights. Larger height signs are also available.
3. LED Colour Options are: RED, Green Blue, Yellow, Amber, Purple, Bi-color, RGB/Full Color.
4. Various speed and Characters: The signs can display most different Characters and Graphic Symbols.
5. The signs can run at variable Speeds, and have various display features including Bold, Run Left/Right etc."
6. Can be controlled remotely , like WIFI, GSM, GPRS,3G,4G,5G
Parameter
| UHD-1.56 | |
| Physical Pitch | 1.56mm |
| Pixel Configuration | SMD 1010 |
| Pixel Density | 410,881 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 150 × 168.75 |
| Panel Dimensions(mm) | 600 × 337.5 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 4X2 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 96X108 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 384X216 |
| Single Cabinet Weight | 6 kg/panel |
| Average Power Consumption | 260W/panel |
| Max Power Consumption | 690W/panel |
| Brightness | 600-1000nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Storage Temp/ Humidity | -40ºC-60ºC/10%-90% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >2,880 Hz |
| Scan Method | 1/27 Scan |
Pruduct details
1. Front service design ,easy for maintaince
2.Magnetic module, fast setup
3.High Refresh rate,2880Hz at least
4.Die cast aluminum cabinet,lighter and thiner,only 6Kg
5.Fine tuning with unique lock design.

>>> Select high-performance PCB board substrate and cooperate with rigorous process to greatly reduce the "color temperature" phenomenon
>>> Cast aluminum box structure, light weight, small size, unit box seamless splicing, more convenient for assembly and transportation
>>> The cabinet can be installed front / rear and front maintenance, which can meet various installation methods such as fixed installation and lifting.

MOQ and Sample
1.We welcome sample order to test and check quality.Mixed samples are acceptable.
2.Low MOQ,1 piece for sample checking is available.
3.Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
1. Reply enquiries in 24 hours.
2. Market research and forecast for customer.
3. Provide unique and professional solutions based on customer's requirement.
4. Other services, such as special packing design, factory visiting and so on.
16:9 Ratio 4K Hd Display P1.56mm Front Maintenance Economical Audiovisual Led Video Main Features P1.56 indoor fixed full color LED display with 600x337.5mm 1. Light weight cabinet design. 2. Seamless stitching, high resolution. 3. Color uniformity,high contrast,clear picture. 4. Die-casting ...
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.