Seamless Small Pitch Indoor Fixed LED Display , Indoor Full Color Led Display P1.875
Product Details
| Physical Pitch: | 1.875mm | Panel Material: | Die-casting Aluminium |
|---|---|---|---|
| Module Size:: | 320mm*160mm | LED Chip: | Nationstar |
| Power Supply: | G-energy | Life Span: | 100,000 Hrs |
| Pixel Configuration: | SMD1010 | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Highlight |
stage led video wall,led video wall display |
||
Product Description
P1.875mm Front Maintenance Front Service Seamless Small Pitch Led Video Wall
Main Features
1)High precision die-casting aluminum cabinet, compatible with P1.667/ P1.875. Module magnet installation by front maintenance design.
2)Standard 240 x 240mm module size, low current & heat, high contrast, high brightness, refresh 2880Hz, true 14bit gray level.
3)High quality thermal conductivity material for cabinet back, excellent ventilated design for heat dissipation, improving the stability and lifespan of screen.
4)1212 High standard Pure black led, color contrast ratio reach to 9000:1, True 14bit gray scale, surface emitting with big view angle ensures the best color performance.
5)There is no reflection under strong light for pure black led, to get the best display result in different environments.
6)100% new material plastic shell, Japanese original patent glue, long lifespan, failure rate <10PPM.
7)Pure black led, color contrast ratio reach to 9000:1, much higher than 5000:1 dark black led and 3000:1 normal black led.
8)Pure black led is able to show better detail and exquisite picture than dark black led and normal black led.
Parameter
| BHD-1.875 | |
| Physical Pitch | 1.875mm |
| Pixel Configuration | SMD 1515 |
| Pixel Density | 28,444 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 320 × 160 |
| Panel Dimensions(mm) | 640 × 480 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*3 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 171*85 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 341*256 |
| Single Cabinet Weight | 7 kg/panel |
| Average Power Consumption | 260W/panel |
| Max Power Consumption | 690W/panel |
| Brightness | 600-1000nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Storage Temp/ Humidity | -40ºC-60ºC/10%-90% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >2,880 Hz |
| Scan Method | 1/30 Scan |
Pruduct details
1.Exquisite design,seamless combination
Cabinet designed with die-cast alminum structure,extrem light and slim,CNC processing,high precision,seamless combination
Strict Aging Test
All products undergo a strict aging test. The 72 hours aging test is conducted without die lamp, dim lamp, color difference and mosaic. The product is introduced in the market only if it passes the aging test, making sure the best quality is ensured for you.

High efficiency service-More convenient
Complete front & rear service for LED module and modular control box. Barrier free and quick service when customer do front service, easier operation

Trade terms:
1. Payment terms: by TT, 30% advanced payment at time of order placement and the balance before shipment
2. Lead-time: 20 working days after receiving 30% deposit and balance before the shipment
3. Price term: EXW Shenzhen or FOB Shenzhen
4. Shipment: by sea or by air, Shenzhen Port, HS Code: 8528591090
5. Packing: foam packing in wooden carton or flight case
6. Warranty: we offer 2 years warranty, all products have age testing, shaking testing, waterproof testing, in general, module test is 24h, entire screen test is 72h, series of testing before delivery can ensure transportation and quality products.
About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
After service
Pre-producing:
- Get complete requirements of clients.
- To do a thorough analysis.
- Offer a most reasonable and scientific solution.
- Customized design.
In producing:
- Producing progress updating for clients
- Particular Installation CAD and Design Diagram for clients.
After service:
- 2 years free maintenance
- 7 days a week, 24 hours a day for 5 years on-line service for any technical support for any customers
- Free training for customers in factory
- Local Partner Installation Service
Product Highlights
P1.875mm Front Maintenance Front Service Seamless Small Pitch Led Video Wall Main Features 1)High precision die-casting aluminum cabinet, compatible with P1.667/ P1.875. Module magnet installation by front maintenance design. 2)Standard 240 x 240mm module size, low current & heat, high contrast, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.