Meeting Room Front Service Indoor LED Pannels Module P1.25mm SMD Fixed Installation
Product Details
| Physical Pitch: | 1.25mm | Panel Material: | Die-casting Aluminium |
|---|---|---|---|
| Module Size:: | 320mm*160mm | LED Chip: | Nationstar |
| Power Supply: | G-energy | Life Span: | 100,000 Hrs |
| Pixel Configuration: | SMD1010 | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Highlight |
front maintenance led display,outdoor full color led screen |
||
Product Description
P1.25mm Front Service Indoor LED Pannels Module Fixed Installation SMD Meeting Room
Main Features
> Front / Rear installation
> Complete front / rear service for LED module and modular control box.
> Visible control box and tool-free for Control box
> Calibration data storage
> Serialized compatible: 1.25mm, 1.379mm, 1.538mm, 1.667mm and 1.875mm ,2mm pitch
1. High brightness Contrast:4000:1, which is a very high level to ensure a vivid image of our LED display screen system
2. First-class LED chip: Supplied by Nation star & King light high strictly selected LED chip to ensure the long lift-time and high brightness of our LED display screen system
3.Clear vivid image quality even in direct, full-on sunlight to ensure you attracts more audience to get short ROIof your LED display screen's investment.
Application case:
Widely used for lighting shows, concerts, wedding, events, shopping malls, entertainment and sports venues, schools, government, trade fair, exhibition, press conference, meeting rooms, cinemas, airports, hotels, station, stadium, and a variety of public places
Parameter
| BHD-1.25 | |
| Physical Pitch | 1.25mm |
| Pixel Configuration | SMD 1010 |
| Pixel Density | 640,000 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 320 × 160 |
| Panel Dimensions(mm) | 640 × 480 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*3 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 256*96 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 512*384 |
| Single Cabinet Weight | 7 kg/panel |
| Average Power Consumption | 260W/panel |
| Max Power Consumption | 690W/panel |
| Brightness | 600-1000nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Storage Temp/ Humidity | -40ºC-60ºC/10%-90% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >2,880 Hz |
| Scan Method | 1/64 Scan |
Pruduct details
1.Exquisite design,seamless combination
Cabinet designed with die-cast alminum structure,extrem light and slim,CNC processing,high precision,seamless combination

High efficiency service-More convenient
Complete front & rear service for LED module and modular control box. Barrier free and quick service when customer do front service, easier operation

Installation
There will be two common installation type, wall mounted or stacking on floor, please send inquiry to get more videos guidance.

Trade terms:
1. Payment terms: by TT, 30% advanced payment at time of order placement and the balance before shipment
2. Lead-time: 20 working days after receiving 30% deposit and balance before the shipment
3. Price term: EXW Shenzhen or FOB Shenzhen
4. Shipment: by sea or by air, Shenzhen Port, HS Code: 8528591090
5. Packing: foam packing in wooden carton or flight case
6. Warranty: we offer 2 years warranty, all products have age testing, shaking testing, waterproof testing, in general, module test is 24h, entire screen test is 72h, series of testing before delivery can ensure transportation and quality products.
About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
After service
Pre-producing:
- Get complete requirements of clients.
- To do a thorough analysis.
- Offer a most reasonable and scientific solution.
- Customized design.
In producing:
- Producing progress updating for clients
- Particular Installation CAD and Design Diagram for clients.
After service:
- 2 years free maintenance
- 7 days a week, 24 hours a day for 5 years on-line service for any technical support for any customers
- Free training for customers in factory
- Local Partner Installation Service
Product Highlights
P1.25mm Front Service Indoor LED Pannels Module Fixed Installation SMD Meeting Room Main Features > Front / Rear installation > Complete front / rear service for LED module and modular control box. > Visible control box and tool-free for Control box > Calibration data storage > Serialized compatible...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.