SMD1010 Front Maintenance Led Display P1.25mm 800 Nits Novastar Lamp 600X337.5mm
Product Details
| Brightness: | >800 Nits | Pixel Configuration: | SMD1010 |
|---|---|---|---|
| Panel Material: | Die-Casting Aluminum | Panel Dimensions (mm): | 600*337.5 |
| Operating Temp/ Humidity: | -20ºC-50ºC/10%-90% | Processing: | 16 Bit |
| Single Cabinet Weight: | 6kg/ Panel | Life Span: | >100,000 Hrs |
| Highlight |
front maintenance led display,outdoor full color led screen |
||
Product Description
P1.25mm SMD1010 Novastar Lamp Cost-Effective LED Module 600X337.5mm LED Display
Application
Indoor Small pitch Led Display has the ability to play monitor videos and graphic information in real time. It is widely used in far viewing distance , such as shopping mall, conference center, stock exchange. Hotel, supermarket, gymnasium, stadium, TV station etc.
Parameter
| UHD-1.8 | |
| Physical Pitch | 1.875mm |
| Pixel Configuration | SMD 1515 |
| Pixel Density | 284,444 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 240 × 240 |
| Panel Dimensions(mm) | 480 × 480 × 80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 128*128 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 256*256 |
| Single Cabinet Weight | 7 kg/panel |
| Average Power Consumption | 260W/panel |
| Max Power Consumption | 690W/panel |
| Brightness | 600-1000nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Storage Temp/ Humidity | -40ºC-60ºC/10%-90% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >2,880 Hz |
| Scan Method | 1/38 Scan |
Main Features
1) the smaller the pixels pitch,the higter the definition;
2) High precision and best quality LED and Drivers, high refresh rate, high grey level;
3) small unit panel design,one receiving card,power supply,easy to delivery,install,operate and maintenance;
4) Die Cast Aluminum Cabinet, durable and won't deform;
5) Support Different Input and output signals.
6. Simple cabinet design, ultra thin ,seamless and easy for maintenance
Pruduct details
1. Exquisite design,seamless combination
Cabinet designed with die-cast alminum structure,extrem light and slim,CNC processing,high precision,seamless combination

2. Quiet running, efcient heat dissipation
Fanless quiet running, metallic conduction for heat dissipation which is uniform and efcient; prolong the service life of display screen efectively.

3. seamless and unlimited spilicing without frame
magnetic module, front&rear maintenance design
floor landing protection design
match EMC class A/TUV-CE/ETL/FCC certificate criterion
no need tool to remove control box at cabinet back.
metal conduction for better cooling, no-fan design for silent running
Our company
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
Another fine pitch product 1.56mm in rental cabinet design is also showing Bako Vision power to dedicate all to realized "fine pitch for rental" concept, look at this photo, high color fidelity, seamless when hanging, not only for ground stacking, we give more options to your hand.

FAQ:
1. How to install it after I received it?
We will offer you the drawing to guide you for installation, we could also offer drawing, software set up drawing or photo or arrange our engineer to help if needed.
2. How could I buy the products I need if there is no price in the website and could I get some samples first?
A: You can send your inquiry to us about the products you need,our sales will reply you within 24 hours to help you make the order.We welcome sample order to test and check quantity.
3. What is a custom LED display?
Custom LED displays can be designed to meet the needs of the user, taking into account all of the above for easy maintenance. Of course, maintenance can help to increase the service life of any electronic device, and measures are taken during the production process, so that maintenance costs are greatly reduced.
A custom LED display, as the name suggests, can control anything with any message you can think of. They are used in almost all industries, such as factories, banks, airports, universities, libraries, etc.
Custom LED displays are mounted on the wall or suspended from any ceiling for broadcasting information viewed from any distance. In addition, the brightness of these custom LED displays can be displayed very clearly at any distance.
4. I would like to ask you if it's possible to have my logo on the product.
A: We hope you know that our company perfectly support customized logo service. But, we also hope you know that it's an extra-service,so a little bit extra service fee is needed.
Product Highlights
P1.25mm SMD1010 Novastar Lamp Cost-Effective LED Module 600X337.5mm LED Display Application Indoor Small pitch Led Display has the ability to play monitor videos and graphic information in real time. It is widely used in far viewing distance , such as shopping mall, conference center, stock exchange...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.