3.91mm Pixel Pitch Outdoor Advertising Led Display Die - Casting Aluminum Panel
Product Details
| Pixel Pitch: | 3.91mm | Refresh Rate: | >1920 Hz |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >6000 Nits | Servicing: | Rear |
| Colors: | 281 Trillion | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Highlight |
outdoor led screen hire,events led display |
||
Product Description
P3.91mm Waterproof Outdoor Rental LED Display Screen Full Color
Quick Details:
1, Pixel Pitch: 3.91mm.
2, Full colors: 281trillions.
3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
4, Standard cabinet size: 1000×1000x150mm, weight: 60kg for steel frame.
5, Recommended minimum viewing distance: 5m.
6, Warranty: 2years.
Superior Electrical Features
- Curved angle : ±10° adjustable, creative design to meet your requirement;
- Panel Size: The Panel size is 500 x 500mm and 500 x 1000mm, there can make the screen size as : 4*3m ,6*4m,9*5m etc . It is suitable for 4:3 ,16:9 ratio ;Also you can adjust the screen size free as your wish.
- High brightness: More than 6000nits
- High waterproof grade: IP65 protection, can be sustain strong strom and rain, have the best waterproof ability in outdoor use,SMD LEDs, wide viewing angle, Hor. Ver. 140 degree;
- Convenient Assemble : Smart fast side locks make screen assemble fast and easier;
- Seamless connection: superior color uniformity and stunning image quality, there is not black gap line on connection nor information missing;
- Good heat dissipation: New cabinet design of LED screen without fan, good heat dissipation,due to die-casting alumium material ,concise, slim and light weight;
- Convenient Control: Digital Video walls can be connected with nearly any equipment , including to PCs, DVD and camera . That is conveniently for you to present your data;
- 2 Years Warranty : we can repair each LED lamps, so the cost of maintain is lower,and easy to repair;Also you can send back the module to us to fix.
- High Quality : we use famous IC ,like MBI5020,MBI5024,MBI5030 and high quality lamp, Nationstar and so on, ensure high brightness;
Specification:
| Module | |
| Pixel Pitch | 3.91mm |
| Pixel Density | 6,5532 pixel/sqm |
| Pixel Quantity (W * H) | 64* 64/64* 128mm |
| Module Size | 250 * 250/250 * 500mm |
| LED Type | SMD1921 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet | |
| Resolution (W * H) | 128* 128/128* 256mm |
| Dimension(mm)(W * H) | 500*500/500*1000mm |
| Cabinet Material | Die-Casting |
| Cabinet Weight | 9/15kg/Panel |
| IP Rating(Front/Rear) | IP65/IP54 |
| Screen | |
| Brightness | >6,000nits |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Gray Scale | 16bits |
| Refresh Rate | >1,920Hz |
| Dot Defects Rate | <0.0001 |
| Viewing Angle (H/V) | 160°/140° |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Power Consumption(avg.) | 75/150W/Panel |
| Operating Temp/Humidity | ﹣20d℃~60℃ / 10%~60%RH |
| Storage Temp/Humidity | ﹣30℃~60℃ / 10%~60%RH |
Application




FAQ
Q1. Are you trading company or manufacturer?
A: We are a professional LED screen manufacturer,specialize in this industry for more than ten years.
Q2. Do you provide samples?is it free or extra?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q3. Do you offer guarantee for the products?
A: Yes,we offer 2 years free warranty to our products. You can make it longer as your wish.
Warranty service
- Free warranty for two year, providing lifetime maintenance service. A certain cost will be charged within a reasonable range after the warranty period. During the warranty period, we are responsible for the maintenance and maintenance of all equipment specified in the contract, and any replacement or repair of any equipment or components caused by product design, installation process, materials, product quality and components. Ensure that the system reaches the design life.
- Responsible for technical support and version upgrade of related software.
- During the maintenance period, if the customer has other transformation needs, our company will use its own technical advantages to help customers complete the transformation work in a timely, fast and safe manner.
Product Highlights
P3.91mm Waterproof Outdoor Rental LED Display Screen Full Color Quick Details: 1, Pixel Pitch: 3.91mm. 2, Full colors: 281trillions. 3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°. 4, Standard cabinet size: 1000×1000x150mm, weight: 60kg for steel frame. 5, Recommended minimum viewing distance: 5m. 6, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.