High Brightness Billboard Transparent LED Screens P10 IP65 For Glass Video Wall
Product Details
| Module Quantity/Panel: | 4PCS | Pixel Density/Module: | 1152 Dots |
|---|---|---|---|
| Panel Dimension: | 1000 X 500mm | Panel Resolution: | 192 X 48 |
| Brightness: | 5500CD/M2 | Viewing Angle: | 140(H), 120(V) |
| Screen Dimension: | Customized | Tube Chip Color: | Full Color |
| Usage: | Outdoor | Display Function: | Video,Graphics,Animation,pictures,text |
| Pixels: | 10mm | Warranty: | 2 Years |
| Life Span: | 100000hours | Application: | Live Events Led Display,Outdoor,outdoor Building Surface |
| Color: | RGB | Refresh Rate: | 1920Hz |
| Pixel Pitch: | 10mm | Viewing Angle: | 140 Degree /140 Degree |
| Highlight |
clear led screen,see through led screens |
||
Product Description
High Brightness Billboard P10 Outdoor Transparent LED Display Screen for Glass Video Wall14-BG-Tia.pdf
Outdoor transparent led display features:
High guarantee for waterproof ability.
Highbrightness for outdoor daytime use.
Perferct choice for Mall/Skyscraper outdoor window advertising tool!
Outdoor transparent led display case and workshop:



Outdoor transparent led display specification:
| Model | P-10.42 |
| Pixel Pitch | 10.42mm |
| Scan Method | 1/2 scan |
| Driving IC | MY9866 QFN |
| Module Dimension | 500x250mm |
| Module Resolution | 48x24 |
| Pixel Density/Module | 1152Dots |
| Panel Dimension | 1000x500mm |
| Panel Resolution | 96×48 |
| Module Quantity/Panel | 4pcs |
| Pixel Density | 9,216 Dots/M2 |
| Material | Die-casting Aluminum |
| Single Panel Weight | 8KG |
| Brightness | 5500cd/M2 |
| Viewing Angle | 140°(H), 120°(V) |
| Best Viewing Distance | ≥10m |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Refresh Rate | ≥3840Hz |
| refresh frame frequency | 60Hz |
| IP Rating | IP65 |
| Input Voltage | AC220V/50Hz ; AC110V/60Hz |
Our advantage:
Rich experience: established in 2005; familiar with technical and material about LED display.
Absolute OEM service: providing the most suitable solution for you according to your different demands (such as quality, price and etc.). At least 3 different types in one material are provided for your choice , and with the lowest-cost custom service.
Powerful R&D ability: excellent engineers are constantly developing new products and improving them.
Good quality: all products have passed CE, ROHS, FCC certification.
Thoughtful service: we always serve you heart and soul, striving to make our products meet your demands in maximum degree.
Warranty: we guarantee all our LED products for 2 years and provide lifetime maintenance charging only for raw materials. We provide an excellent after-sale service, which contains free training, free CAD drawings, for more convenience and free consultation lifetime.
FAQ
Q1. Could I get a sample order of led display?
A: Yes, welcome to your sample order to check the quality.
Q2: Could we print our own logo on led display products?
A: Of course. Please let us know all the details soon before production.
Q3: Do you offer guarantee for the led display products?
A: Yes, we offer one year warranty for our products.
Q4: Whether to provide technical training (installation training and use training)?
A: Yes, we offer full service, Including pre-sale, sale, after-sales service, you can rest assured to buy.
Product Highlights
High Brightness Billboard P10 Outdoor Transparent LED Display Screen for Glass Video Wall14-BG-Tia.pdf Outdoor transparent led display features: High guarantee for waterproof ability. Highbrightness for outdoor daytime use. Perferct choice for Mall/Skyscraper outdoor window advertising tool! Outdoor ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.