Movable light weight P3 poster display for shopping center ads
Product Details
| Material: | Aluminum | Weight: | 28KG |
|---|---|---|---|
| IP Rating: | IP40 | Refresh Rate: | 2880Hz |
| Warranty: | 2 Years | Control System: | Novastar |
| Highlight |
led poster screen,mirror led display |
||
Product Description
Movable light weight P3 poster display for shopping center ads
P3 poster display description:
LED poster is an all-in-one video display stand designed for commercial information display needs. Its slim, smart, durable and mobile design makes it is a dreaming dynamic replacement for traditional LCD poster stand or backlit signage.
P3 poster display Specs
| BP-3 | |
| Physical Pitch | 3mm |
| Pixel Configuration | SMD 2121 |
| Pixel Density | 110,889pixels/㎡ |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 192×192 |
| Whole Set Dimensions (W × H) (mm) | 574×1928×35 |
| No. of Modules Per Panel (W × H) | 2×9 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 64×64 |
| Physical Resolution of Whole Set (W x H) | 192×640 |
| Panel Material | Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 32kg |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Average Power Consumption | 200 W / set |
| Max Power Consumption | 600 W / set |
| Scan Method | 1/32 Scan |
| Operating Temp/Humidity | -10°-60℃/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30°-60℃/10%-60% |
| Brightness | >1,000nits |
| Refresh Rate | ≥2,880 Hz |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Horizontal Viewing Angle | 140° |
| IP Rating (Front/Rear) | IP40 |
| Frame Rate | 60 fps |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Bezel | 6mm |
P3 poster display Features:
Breathtaking Visual Experience
High Resolution: P1.9mm, P2.5mm pitches available
Wide Viewing Angles: 160°
Brightness: 1200nits, brightness adjustable
Refresh Rate to 3840Hz, no flicking images under camera shooting
Rich Color Reproduction to 16bit
Multiple Installation Available
Care for various installation applications, led poster is easily for lifting, wall mounted, free stand alone, or pedestal mounting. All installation can be landscape or portrait.
Multiple Playing Modes
Stand Alone: With built in media player and storage disk, to play programs via WiFi, USB or ethernet. Also can use a 3rd party media player by connecting PC, laptop via HDMI cable. One poster is an independent player.
Multi Screens: Multi LED posters can be used together as a big video wall connected by HDMI cables or wirelessly. The LED posters group can be worked as extended mode or mirroring mode.
Mirror Screens: Copy one poster's content to display on other posters at the same time. Posters are connected via HDMI cables or a WiFi router.
Wireless Mulit Screens: To connect LED posters in a group with a wireless router. It can be played as mirror mode or extended mode.
Extended Screens: Make multi posters work in a group; split and play a content in various screens.
Company Introduction:

LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005,a world class manufacturer of
technologically advanced LED displays,it is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
BAKO VISION product lines have include I/O rantal,I/O fixed, UHD fine pitch, transparent screen,advertising poster,foldable screen… meanwhile, based on our experienced R&D team,and comprehensive management , we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.
FAQ
Q1:How to choose a proper led screen for your need?
A:You just need to think of 3 simple questions when you choose a led screen by yourself.
1.Will you use it indoor or outdoor?
2.Is it for rental use(need to be moved from one place to another place very often) or for fixed installation(to be installed in one place forever)?
3.what is the appoximate size of the led screen you would like to purchase?
Q2:Which pixel pitch should i choose?
A:There are many different pixel pitch from 1.667--20,25,30mm, there is a roughly principle-usually small pixel(1.667mm-10mm) used for indoor led screen, bigger pixel (10mm-30mm) used for outdoor led screen(for example high way huge advertisement).
Q3:Which control system should i choose?
A:There is both synchronous and asynchronous control system for led screen on the market,for big size led screen(usually more than 20sqm) need to use synchronous control system,below 20sqm it's up to you to use syn or asyn.But asyn control system's refresh rate is much lower than sync control system and for asyn control system, you can choose to use wifi,3G,4G etc wireless control.
Q4:How to pay?
A:We accept L/C, T/T bank, or paypal or westerunion.
Q5:How to ship?
A:It is optional and we respect customer's choice. You can choose to ship by air cargo, by internation express company, or by sea according to your goods weight and volume and the delivery time you need.
Q6:How to install it after i received it?
A:We will offer you the drawing to guide you for installation, we could also offer steel drawing, software set up drawing or photo or send our engineer fly to you for help if needed.
Product Highlights
Movable light weight P3 poster display for shopping center ads P3 poster display description: LED poster is an all-in-one video display stand designed for commercial information display needs. Its slim, smart, durable and mobile design makes it is a dreaming dynamic replacement for traditional LCD ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.