P3.91 Outdoor Rental LED Display 4500 Nits Brightness SMD1921 2 Years Warranty
Product Details
| Pixels: | 3.91mm | Pixel Density: | 65536dots/㎡ |
|---|---|---|---|
| Screen Dimension: | 500 X 500 X 80mm | Warranty: | 2 Years |
| Brightness: | >4,500 Nits | Certification: | CE,UL,FCC,ISO9001 |
| Highlight |
events led display,led rental display |
||
Product Description
Pixel Pitch 3.91mm Outdoor Rental/Fixed Floor LED Display For Wedding and Show
Floor Rental Led Screen Quick Details:
1, Pixel Pitch: 3.91mm
2, Full colors: 281trillions.
3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
4, Standard cabinet size: 500×500mm weight: 40kg/Sqm.
5, Recommended minimum viewing distance: 4m.
6, Warranty: 2years.
Floor Rental Led Screen Description:
Bako Vision Indoor LED Floor Display Screen include permanent installation indoor electronic led display, the pixel various from 2.6, 3.91mm, 4.81mm. We provide variable solution to satisfy your requirement. You can use it for stage performance or living show.
Dual purpose use way make this screen as Led Wall and Floor screen. You can use it with various use way as your wish.
Features:
1. High and adjustable brightness can meet the demands of the changing requirement of Customer in different environments.
2. No mosaic due to excellent flatness and nice uniformity of light-emitting.
3. The pixel is tall, the quality is exquisite and realistic, the color is pure and thick.
4. The flatness is good and the picture is uniform and pleasing to the eye.
5. High grayscale and high refresh, the studio video effect is realistic.
6. Safety performance structure, enhanced design is not easy to deform.
7. Large-angle imaging display technology to meet the wide range Angle to view unbiased color.
8. It can be designed and maintained on the front and back, easy and fast and easy to maintain.
9. Waterproof and high brightness can make this screen be suitable for any weather and condition.
10. Dual purpose use way, you can use it as normal rental screen for performance, and you can lay it on floor once you need floor screen with adding PVC board. This can save your cost and no need to purchase two kinds of screen.


Specification:
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD1921 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/Sqm |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 250 x 250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 x 500 x 80 |
| NO. of Modules Per Panel (W x H) | 2 x 2 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 64 x 64 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128 x 128 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 9kg/panel |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 400 W /Sqm |
| Max Power Consumption | 800 W /Sqm |
| Operating Temp/Humidity | -20℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Storage Temp/Humidity | -30℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥4,000nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 / IP 54 |
| Scan Method | 1/16 Scan |
Case:


Why choose us?
1. Competitive Price
We are middle-sized Chinese local factory. We control our cost very well so that we can give the real benefits to our customers.
2. Close Relationship with Raw Material Providers
For our bosses have been in the key positions at the top led display factory since 2005, we have very close and strategic relationship with the raw material providers, which support the stable quality of our products.
3. Quality Control
From raw materials to finished product, from design to produce, we control all steps, which are the guarantee of the quality and reliability.
4. Professional services
We have more than 10 years professional and technical personnel, and can provide our customers with the best solution.
Shipment:
Shippment
By air or sea,FOB shenzhen
UPS/DHL/Fedex/Express (door to door) and so on.
Delivery time
within 20 days counting from 30% prepayment arrived at GM account.
Payment term
T/T(30% deposit,the rest 70% payment made before factory shipment )
Western union/L/C and so on.
Company profile

LED Vision Technology Limited established in 2005 and has the standard new factory, about 100 employees. We have outstanding R&D department and after-sell service workers, and separately design ability. Our product mainly included led indoor full color display, led outdoor full color display,led indoor full color display, led wireless car usd screen, poster screen,transparent screen etc.It can be used on the shopping mall, bank, bus station, train station, center of downtown, airport,school,factory,bus,taxi and so on. We adapt many methods and very good after-sell service to sell our product all over the world. Whenever and wherever we are, we always take the principle that is: professional makes good quality,good price product market to price product market to provide perfect product and service for our customers.
Product Highlights
Pixel Pitch 3.91mm Outdoor Rental/Fixed Floor LED Display For Wedding and Show Floor Rental Led Screen Quick Details: 1, Pixel Pitch: 3.91mm 2, Full colors: 281trillions. 3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°. 4, Standard cabinet size: 500×500mm weight: 40kg/Sqm. 5, Recommended minimum viewing ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.