Energy Saving Outdoor Fixed LED Display quick and easy installation
Product Details
| Physical Pitch: | 6.67mm | Panel Material: | Steel & Alumium |
|---|---|---|---|
| Weight (kg/sqm): | 65/45 | Processing: | 16 Bit |
| Colours: | 281 Trillion | Contrast Ratio: | 2,000:1 |
| Brightness: | >6,500 Nits | Refresh Rate: | 1920Hz |
| Servicing: | Front/ Rear | IP Rating: | IP65/IP54 |
| Highlight |
street led screen,outdoor waterproof led advertising panels |
||
Product Description
Energy Saving Outdoor Fixed LED Display quick and easy installation
Feature:
1. High difinition, wonderful visual performance;

2.High refresh rate and high contrast, clear picture without flicker and distortion;

3. Fast Installation and Easy Maintenance

4.The products based on CE, FCC, RoHS Certification;



Advantage:
Our company also can arrange our engineers to provide you professional installation guide and training for free via remote control, video and phone.
All of products will be tested many times and 100% promise the products are well before shipping.
The products can be customized according to your projects and offer you the CAD drawing for free.
We guarantee all of our displays, modules, spare parts for full two years. During the time, we will replace or fix our goods for free if there is something wrong with them.
Specification
| Model | BOF-B |
| Pixel Pitch | 6.67mm |
| Pixel Density | 22376 pixels/m2 |
| LED Type | SMD3535 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 960mm*960mm |
| Cabinet Resolution | 144*144 pixels |
| Cabinet Weight | 65kg |
| Cabinet Material | Cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) |
IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/6 scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg. ) | 300W/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) |
-20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Service
1.24-hour hotline service, including counseling and technical guidance.
2. On-line service.
3. Failure maintenance of LED panels.
4. Free professional technical training
5. Paid software upgrade.
6. Warranty service.
7. Engineering technical service.
FAQ:
Q1. Can I have a sample order for LED Display?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality. Mixed samples are acceptable.
Q2. What about the lead time?
A: Sample needs 3-5 days, mass production time needs 10-15days for order quantity more than
Q3. Do you have any MOQ limit for LED light order?
A: Low MOQ, 1PC for sample checking is available
Q4. Is it OK to print my logo on LED light product?
A: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q5: Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 3-5 years warranty to our products.
Product Highlights
Energy Saving Outdoor Fixed LED Display quick and easy installation 9-BOF-B.pdf Feature: 1. High difinition, wonderful visual performance; 2.High refresh rate and high contrast, clear picture without flicker and distortion; 3. Fast Installation and Easy Maintenance 4.The products based on CE, FCC, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.