High refresh rate 33mm thickness lightweight LED poster screen for shopping mall store hotel
Product Details
| Pixel Pitch: | P2.5mm | Weight: | 28kg |
|---|---|---|---|
| Thickness: | 33mm | Material: | Die-casting Aluminum |
| Brightness: | >1200nit | Refresh Rate: | ≥2880 |
| Configuration: | SMD2121 | Size: | 571x1897mm |
| Scan Method: | 1/32 Scan | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Highlight |
events led display,led rental display |
||
Product Description
High refresh rate 33mm thickness lightweight LED poster screen for shopping mall store hotel
Slim, Form Changeable Digital Adds Display
Slim Appearance Front Access
Multiple Installation and Form Changeable Various Signal Operations
Simple and Easy Maintenance
Simply assembled
Magnetic modules for front access
Multiple and Fast Installation
Variable installations, hanging, wall mounted, ground standing, bracket standing
Available for horizontal assembling as a whole screen
Superior Electrical Features
Refresh rate 2880Hz
160 degree viewing angle 4000:1 contrast ratio
Max. / Avg. power 600W/200W
Ultra Slim and Lightweight
Ultra slim edge 4mm, display thickness 33mm
Net weight 28kg per set
| BP-2 | |
| Physical Pitch | 2.5mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 169.344pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 160*160 |
| Panel Dimensions(mm) | 640*1920*35 |
| NO. Of Modules Per Panel(W*H) | 4*32 |
| Physical Resolution of Module(W*H) | 64*64 |
| Physical Resolution of Panel(W*H) | 256*2048 |
| Panel Material | Aluminium |
| Single Cabinet Weight | 32kg/m² |
| Processing | 16bit |
| Colour Number | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Average Power Consumption | 200W/m² |
| Max. Power Consumption | 600W/m² |
| Operating Temp/Humidity | -10℃-60℃/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30℃-60℃/10%-60% |
| Refresh Rate | >1920Hz |
| Brightness | >1000 nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000Hrs |
| IP Rating | IP30 |


Product Highlights
High refresh rate 33mm thickness lightweight LED poster screen for shopping mall store hotel 13-BP.pdf Slim, Form Changeable Digital Adds Display Slim Appearance Front Access Multiple Installation and Form Changeable Various Signal Operations Simple and Easy Maintenance Simply assembled Magnetic ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.