P5 Waterproof Digital Outdoor LED Advertising Billboard Full Color for Street AD billboard and Building roof
Product Details
| Physical Pitch: | 5mm | Pixel Density: | 40,000 Pixels/m² |
|---|---|---|---|
| Panel Dimensions: | Customized | Refresh Rate: | >1920Hz |
| Brightness: | >6500nits | Contrast Ratio: | 2000:1 |
| Highlight |
roadside led display,street led screen |
||
Product Description
Waterproof Outdoor Led Billboard for Advertising and Billboard
Quick Details:
1, Pixel Pitch: 5mm.
2, Full colors: 281trillions.
3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
4, Standard cabinet size: Customized, weight: 40kg/Sqm for steel frame.
5, Recommended minimum viewing distance: 5m.
6, Warranty: 2years.
Description:
Bako outdoor led digital billboards pixel include 4.81mm, 5mm,6.67mm, 8mm,10mm,16mm, within these pixels, 4.81mm is the most hot-selling and highest cost-effective series. Even you can use it on car as mobile screen.
Features and Advantages:
- High brightness from 6,500nits to 9,000nits, visible from every direction even face to direct sunshine.
- SMD LEDs ensure large viewing angle, up to 160° horizontally and 140° vertically.Image no distortion, no color cast in any angle within this range.
- Cabinet design lightweight, side handle for easy carrying and assemble job.
- IP65 waterproof and dust resistance, durable for any weather condition.
- Meanwell brand power supply, saving energy and high efficiency.
- Digital process: 16bits, contrast ratio 2,000:1, vivid color.
- Front access make easy maintenance.

- Fast lock system design guarantees a quick and easy installation.
- Intelligent control and player system by cloud technology.
- Various use way, you can use it on building roof, or wall mounting on building etc.

Specification
| Physical Pitch | 5mm |
| Pixel Configuration | SMD2727 |
| Pixel Density | 40,000 pixels/square meter |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 320 x 160 |
| Panel Dimensions (mm) | 960 x 960 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 64 x 32 |
| Panel Material | Steal / Aluminum |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 360 W /panel |
| Max Power Consumption | 900 W /panel |
| Brightness | >6,500 nits |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Horizontal Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 / IP 54 |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC - 50ºC / 10ºC - 90ºC |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC - 50ºC / 10ºC - 90ºC |
Case










FAQ
1. How to payment?
We accept the L/C, T/T.
2.What is the packing method?
We usually use plywood case or flight case.
3.How about the delivery time?
We will ship within 15-25 working days after you placed the order.
4.What's the warranty of your Screen?
We have a 2-year warranty for our led display screen, and 100,000 hours life span of the led lamps
Our services
Pre-producing
1. Get complete requirements of clients.
2. To do a thorough analysis.
3. Offer a most reasonable and scientific solution.
4. Customized design.
In producing
1. Producing progress updating for clients.
2. Particular installation CAD and design diagram for clients.
After service
1. 2 years free warrenty.
2. 7 days a week, 24 hours a day for 5 years on-line service for any technical support for any customers.
3. Can arrange engineer to go to your place to support your installation and free training.
Product Highlights
Waterproof Outdoor Led Billboard for Advertising and Billboard Quick Details: 1, Pixel Pitch: 5mm. 2, Full colors: 281trillions. 3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°. 4, Standard cabinet size: Customized, weight: 40kg/Sqm for steel frame. 5, Recommended minimum viewing distance: 5m. 6, Warranty: ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.