P10 Waterproof Fixed Led Billboard , Led Digital Display TV Wall For Building Advertising
Product Details
| Physical Pitch: | 10mm | Pixel Density: | 10,000 Pixels/m² |
|---|---|---|---|
| Panel Dimensions: | 960 X 960 × 150mm | Single Cabinet Weight: | 60kg/Sqm |
| Refresh Rate: | >1920Hz | Brightness: | >5500nits |
| Highlight |
street led screen,outdoor waterproof led advertising panels |
||
Product Description
P10 Outdoor Waterproof Fixed Led Billboard, Led digital Display TV Wall for Building Advertising and Street AD
Led Billboard Quick Details:
1, Pixel Pitch: 10mm.
2, Full colors: 281trillions.
3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
4, Standard cabinet size: 960×960x150mm, The size can be customized.
5, Recommended minimum viewing distance: 10m.
6, Warranty: 2years.
Led Billboard Description:
Bako Vision outdoor led digital billboards pixel include 4.81mm, 6.67mm, 8mm,10mm,15mm. It can use in lots of space, such as shop mall, outdoor adverting, building roof etc. Even you can use it on car as mobile screen.
Led Billboard Features and Advantages:
1, High brightness from 6,500nits to 9,000nits, visible from every direction even face to direct sunshine.
2, SMD LEDs ensure large viewing angle, up to 160° horizontally and 140° vertically.
Image no distortion, no color cast in any angle within this range.
3, Cabinet design lightweight, side handle for easy carrying and assemble job.
4, IP65 waterproof and dust resistance, durable for any weather condition.
5, Meanwell brand power supply, saving energy and high efficiency.
6, Digital process: 16bits, contrast ratio 2,000:1, vivid color.
7, Front access make easy maintenance.
8, There can improve the resolution by changing new module with small pixel, no need to purchase new screem,this can save lot of cost.
Led Billboard Specification:
| Physical Pitch | 10mm |
| Pixel Configuration | SMD3535 |
| Pixel Density | 10,000 pixels/Square Meter |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 320 x 320 |
| Panel Dimensions (mm) | 1280 x 960 x 150 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128 x 96 |
| Panel Material | Steal / Aluminum |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 360 W /panel |
| Max Power Consumption | 900 W /panel |
| Brightness | >6,500 nits |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 / IP 54 |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC - 50ºC / 10ºC - 90ºC |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC - 50ºC / 10ºC - 90ºC |
Led Billboard Case;

Our service
Warranty
1.We guaratee all our display, modules, spare parts for TWO years.
2.We provide technology training for free, which contains the operation and maintenance training of the LED screens in the factory.
3.After warranty, we also can offer you the parts for replacement at our bottom price.
4.After sales, if you have any problem about our product, you can inform us by E-mail, we will reply you at once
when we get it and offer you a good solution to solve the problem.
5.We also could solve problems for you antil it recovers well by remote control!
Delivery time
1.Delivery time, Accompalish manufacturing within 25 days after receiving the deposit.
2.Before Delivery, we will test the display , and keep it light up for 72 hours, and check all the parts of the display to confirm it is OK for delivery.
Installation
1.We can assist the training and technical support for the customer in the factory, if the customer require so.
2.We could send our engineer to guide the installation to you. But the relavant cost should be paid by your esteemed company.
3.Our technicians will offer CAD Drawing to show how to install the LED Display rightly and fast,
Product Highlights
P10 Outdoor Waterproof Fixed Led Billboard, Led digital Display TV Wall for Building Advertising and Street AD Led Billboard Quick Details: 1, Pixel Pitch: 10mm. 2, Full colors: 281trillions. 3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°. 4, Standard cabinet size: 960×960x150mm, The size can be customized. ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.