Wide Viewing Angle Interactive Led Display P3mm SMD2121 With Refresh Rate 2880 Hz
Product Details
| Module Dimensions (W × H) (mm): | 240*240 | Pixel Configuration: | SMD2121 |
|---|---|---|---|
| Panel Dimensions (mm): | 480 * 480 | Panel Material: | Die-Casting Aluminum |
| Average Power Consumption: | 264 W /M² | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Servicing: | Front / Rear | Refresh Rate: | 2880 Hz |
| Highlight |
led video wall display,indoor led advertising scree |
||
Product Description
1/20 Scan P3mm SMD 2121 With Refresh Rate 2,880 Hz Indoor Fixed Led Display
Product Features:
• Small pixel pitch series, ultra high definition LED display, the high resolution brings delicate display effect.
• Wide color range, excellent color uniformity, no rainbow effect, broadcasting strong stability.
• Die-castting magnesium alloy cabinet, seamless, bezel-free, size-free splicing with adjusting accuracy 0.01mm.
• Metal cooling structure, magnesium alloy material ensures perfect heat dissipation, no noise and no fan.
• Perfect for indoor rental and fixed application, ultra light and thin, dual handles and quick lock desing, easy on-site installation.

Main Features
Excellent Display Effect
HD P3 mm has exceptional display quality even when brightness is reduced to 20%
The so-called seamless, thinnest, super-thin and barely seamless marketing can never change the fact that there are still gaps between cabinets, while Chipshow's fast-connector makes the real seamless splicing possible.
Slim, Light Weight and Quiet
480mmx480mm cabinet.
80mm thickness, 7 KG per cabinet.
Fanless design.
High definition display
It delivers a truly amazing pciture in every details with extrodinary pixels producing an image that is HD quality in an LED screen
Ultra wide angle of view
Ultra wide angle of view,from any perspective images are clear natural,to experience the great subversive viewing experience
Top-lever brightness control
Expansion of brightness adjustment range increase the brightness and contrast ratio of picture. This function can fully perform delicate change of brightness,so it can present a vivid clear picture to audience.
Parameter
| BHD-P3 | |
| Physical Pitch | 3 mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 110,889 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 240*240 |
| Panel Dimensions(mm) | 480*480*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 96*96 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 160*160 |
| Single Cabinet Weight | 7 kg/panel |
| Average Power Consumption | 235 W/panel |
| Max Power Consumption | 670 W/panel |
| Brightness | 600-1000 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40/IP21 |
| Scan Method | 1/20 |
| Refresh Rate | >2,880 Hz |
Pruduct details
16 bit color,2880 Refresh Rate,showing very clear and vivid video and images.
Good thermal design, excellent heat dissipation even no fan installation.
Concave and convex design, 0°-10°degree.


Application Widely

P1.667 LED Modules are applied Widely in Stadiums, Advertisement, Banks, Securities exchange, Stations,Shoping malls Postal officees, Schools, Monitoring, Restaurants, Entertainment, Enterprises etc.
Different modes of transportation

About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.

Pre-producing:
- Get complete requirements of clients.
- To do a thorough analysis.
- Offer a most reasonable and scientific solution.
- Customized design.
- Producing progress updating for clients
- Particular Installation CAD and Design Diagram for clients.
- 2 years free maintenance
- 7 days a week, 24 hours a day for 5 years on-line service for any technical support for any customers
- Free training for customers in factory
- Local Partner Installation Service
Product Highlights
1/20 Scan P3mm SMD 2121 With Refresh Rate 2,880 Hz Indoor Fixed Led Display Product Features: • Small pixel pitch series, ultra high definition LED display, the high resolution brings delicate display effect. • Wide color range, excellent color uniformity, no rainbow effect, broadcasting strong ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.