Die Casting Aluminum LED Video Display Screen Light Weight P10 1920Hz Refresh Rate
Product Details
| Pixel Pitch: | 10mm | Material: | Die-cutting Aluminum |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >5,500 Nits | Refresh Rate: | 1920Hz |
| Certification: | CE,UL,FCC,ISO9001 | Cabinet Size: | 960 X 960 X 10mm |
| Highlight |
events led display,led rental display |
||
Product Description
P10mm Waterproof Outdoor High Brightness Rental LED Video Display
Rental Led Screen Quick Details:
1, Pixel Pitch: 10mm
2, Full colors: 281trillions.
3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
4, Standard cabinet size: 960x960mm weight: 15kg/Sqm.
5, Recommended minimum viewing distance: 10m.
6, Warranty: 2years.
Rental Led Screen Description:
Bako Vision Outdoor LED Screen include permanent installation outdoor electronic led display, the pixel various from 2.6, 3.91mm, 4.81mm, 6mm,10mm. We provide variable solution to satisfy your requirement. You can use it for stage performance or living show.
Rental Led Screen Superior Electrical Features
- High brightness: More than 6000nits,visible from every direction even face to direct sunshine.
- High waterproof grade: IP65 protection, can be sustain strong strom and rain, have the best waterproof ability in outdoor use,SMD LEDs, wide viewing angle, Hor. Ver. 140 degree;
- Convenient Assemble : Smart fast side locks make screen assemble fast and easier; Save your labor cost and time.
- Seamless connection: superior color uniformity and stunning image quality, there is not black bezel line on connection nor information missing;
- Good heat dissipation: New cabinet design of LED screen without fan, good heat dissipation,due to die-casting alumium material ,concise, slim and light weight;
- Convenient Control: Digital Video walls can be connected with nearly any equipment , including to PCs, DVD and camera . That is conveniently for you to present your data;
- High Quality : we use famous IC ,like MBI5020,MBI5024,MBI5030 and high quality lamp, Nationstar and so on, ensure high brightness;
Rental/Fixed Led Screen Specification
| Physical Pitch | 10mm |
| Pixel Configuration | SMD3535 |
| Pixel Density | 10,000 pixels/Sqm |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 320 x 160 |
| Panel Dimensions (mm) | 960 x 960 x 80mm |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 104 x 104 / 104 x 208 |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 150 W /panel |
| Max Power Consumption | 550 W /panel |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC - 60ºC / 10ºC - 60ºC |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC - 60ºC / 10ºC - 60ºC |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥6,000nits |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 / IP 54 |
Fixed Led Screen Case:










Product Highlights
P10mm Waterproof Outdoor High Brightness Rental LED Video Display Rental Led Screen Quick Details: 1, Pixel Pitch: 10mm 2, Full colors: 281trillions. 3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°. 4, Standard cabinet size: 960x960mm weight: 15kg/Sqm. 5, Recommended minimum viewing distance: 10m. 6, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.