Steel / Aluminum Indoor Fixed LED Display P5mm 1/16 Scan High Definition SMD2121
Product Details
| Pixel Configuration: | SMD 2121 | Module Dimension (W*H)(mm): | 320*160 |
|---|---|---|---|
| Panel Material: | Steel/ Aluminum | Scan Method: | 1/16 Scan |
| Gray Scale: | 16 Bit | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Colours: | 281 Trillions | Refresh Rate: | 1920 Hz |
| Highlight |
stage led video wall,indoor led advertising scree |
||
Product Description
P5mm 1/16 Scan High Definition SMD2121 Indoor Fixed Commerical Led Display
Main Features
1. The first level LED chip from Nationstar
2. Two years warranty
3. Grand A row material for module frame and mask
4 Generally Life time >11 years
5. Stainless steel screws when assembly
6. Disassembly and assembly are quick and easy
Indoor Fixed Led Advantages
1. High efficiency service-more convenient
Complete front & rear service for LED module and modular control box. Barrier free and quick service when customer do front service, easy operation.
2. Excellent effect: Using dynamic scanning technology, the picture is stable, no noise, the image effect is clear,
the animation effect is vivid and diverse, and the video effect is smooth and realistic.
3. Ultra high uniformity, relieve eye fatigue.
The wavelength deviation can be controlled at plus or minus 2nm, the chromaticity and brightness consistency can be up to 99%, flatness plus or minus 0.1mm, and splicing gap < 0.2mm, so that the color uniformity and consistency are excellent.
Specifications
| BIF-5 | |
| Physical Pitch | 5 mm |
| Pixel Configuration | SMD 2121 |
| Pixel Density | 40,000 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 320*160 |
| Panel Dimensions(mm) | 1280*960 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 4*6 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Weight (kg/m²) | 55 |
| Processing | 16 bit |
| Scan Method | 1/16 |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP40 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC-60ºC/ 10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC-60ºC/ 10%-60% |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 64*32 |
| Physical Resolution of panel(W*H)(mm) | 256*192 |
| Avg./ Max. Power Consumption | 120/400W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
Image
Multiplied file formats, Quality control:
From raw materials to finished products, from design to production, we control all steps, which is the guarantee of quality and reliability.


Indoor Fixed Led Display Case
Widely Application
Indoor led be used for many purposes and at many places. It can be used for advertisement, banner display, demonstration, video displays, educational purposes and much more. You may use it at indoor areas like high-end meeting, malls, stages, stadium and at many more indoor places.

Company Introduction
BAKO VISION main markets are among America, Europe, Middle East and Asia, all of our products are certificated by RoHS,CCC,CE,FCC,ETL,UL. Standing firmly by quality, winning firmly by proficient, in the past years of development, BAKO VISION continuous growth and brand positioning are all relied onto the long term partnership with variety channel customers over 120+ countries.

Best After-sale Service
Within 2 year, supply spare parts for free problem.If your LED Screen is defected and is in warranty period, we offer you free accessories for the product. Whenever you need us, we are always there for you. Our support staff is more than willing to assist you for any query or concern. Feel free to contact us any time.
Product Highlights
P5mm 1/16 Scan High Definition SMD2121 Indoor Fixed Commerical Led Display Main Features 1. The first level LED chip from Nationstar 2. Two years warranty 3. Grand A row material for module frame and mask 4 Generally Life time >11 years 5. Stainless steel screws when assembly 6. Disassembly and ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.