High Definition SMD P10 LED Video Screen Outdoor Advertising Digital Billboard
Product Details
| Pixel Configuration: | SMD 3535 | IP Rating(Front/Rear): | IP65/ IP54 |
|---|---|---|---|
| Expected Lifetime: | 11 Years | Module Demensions (W*H)(mm): | 192*192 |
| Panel Dimensions (mm): | 960*960 | IC: | Mbi5153, Mbi5124 |
| Panel Material: | Steel/ Aluminum | Power Suppy: | Meanwell Or G-Energy |
| Highlight |
roadside led display,outdoor waterproof led advertising panels |
||
Product Description
High Definition SMD P10 LED Video Screen Outdoor Advertising Digital Billboard
Outdoor Advertising Main Description
Module Dimensions (W*H)(mm): 320*320 / 192*192mm
Weight (kg/m²): 65/45
Servicing : Front / Rear
SMD2727 Nationstar offer excellent view effect of video & image.
High brightness with over 6500nits.
Outdoor Advertising Advantages:
1. P10, SMD 3535 packaging, a large angle of view, power consumption, color uniformity, low failure rate.
2. Standardized design
Standardized module and cabinet for the outdoor fixed series, including P5, P6,P8 and P10 outdoor led display, reducing the delivery time and saving the maintenance cost for the advertisers.
3. Multiple waterproof casing design, single box full inspection factory, the protection level IP65 mature signal transmission architecture, equipped with the upgraded version of power management technology, the use of more secure and reliable.
4. Low power comsumption. The working voltage is 5V, which is very safe to use. Reducing the voltage to receive energy saving between 40% and 20%
Outdoor Advertising Specifications,the catalogue can be download⇒2. Outdoor Fixed Screen-Rear Service.pdf
| BOF-10 | |
| Physical Pitch | 10 mm |
| Pixel Configuration | SMD 3535 |
| Pixel Density | 10,000 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 320*320 |
| Panel Dimensions(mm) | 1280*960*150 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 4*3 |
| Physical Resolution of Module (W*H) | 48*48 |
| Physical Resolution of Panel (W*H) | 128*96 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Brightness | >6,500 nits |
| Weight (kg/m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Avg./ Max. Power Consumption | 360/900W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
Outdoor Advertising Procesure Details
Front/Rear Maintenance
For outdoor adverts led screen,
we also offer front maintenance solution.
You can take modules and all other parts
out from front with one screwdriver.


We provide synchronous or asynchronous operating systems, you have the flexibility to choose your way.You could push the image or words into a global screen and monitor it in the office .Of course, no matter the brightness or the playing contents can also be adjusted.You can remotely control the brightness of the screen, as well as the content and time it plays.

Outdoor Advertising Widely Application:
Wide applied in stadiums, advertisement, banks, securities exchange, stations, shopping malls, postal offices, schools, monitoring, restaurants, entertainment, enterprises etc.

Our company
BAKO VISION product lines have include UHD fine pitch, I/O rental, I/O fixed install, transparent screen, advertising poster, foldable screen, flexible screen, curtain, floor LED, perimeter display… meanwhile, based on our experienced R&D team and comprehensive management, we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.

Quality assurance
- Every production process has a special person to test 72 hours to ensure quality.
- Have professional engineers to check the quality.
- All products have passed CE, FCC, ROHS and other certifications.
- We have the local agency and you can enjoy the local service.
* Package: Wooden package, Flight case.
* Shipment:By road,sea and air
* Delivery time:20-25 working days
* Payment: T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
* Shipping port: Shenzhen,China
* Warranty time: 2 years
Product Highlights
High Definition SMD P10 LED Video Screen Outdoor Advertising Digital Billboard Outdoor Advertising Main Description Module Dimensions (W*H)(mm): 320*320 / 192*192mm Weight (kg/m²): 65/45 Servicing : Front / Rear SMD2727 Nationstar offer excellent view effect of video & image. High brightness with ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.