960X960mm IP65 Waterproof Front / Rear Servicing Outdoor Full Color LED Display
Product Details
| Pixel Configuration: | SMD 2727 | IP Rating(Front/Rear): | IP65/ IP54 |
|---|---|---|---|
| Expected Lifetime: | 11 Years | Module Demensions (W*H)(mm): | 192*192 |
| Panel Dimensions (mm): | 960*960 | Operating Voltage: | DC5V |
| Panel Material: | Steel/ Aluminum | Frame Rate: | 60Hz/S |
| Highlight |
street led screen,outdoor waterproof led advertising panels |
||
Product Description
960X960mm IP65 Waterproof Front / Rear Servicing Outdoor Full Color LED Display
Main Description
Refresh Rate: >1920 HZ
Viewing Angle:H:140° / V:160°
Weight (kg/m²): 65/45
Servicing : Front / Rear
SMD3535 Nationstar offer excellent view effect of video & image.
High brightness with over 6500nits.
Outdoor Full Color Advantages:
1.High quality and brightness, Frequently-used outdoor full color led screen.
2. Standardized design
Standardized module and cabinet for the outdoor fixed series, including P5, P6,P8 and P10 outdoor led display, reducing the delivery time and saving the maintenance cost for the advertisers.
3. Low power comsumption. The working voltage is 5V, which is very safe to use. Reducing the voltage to receive energy saving between 40% and 20%.
4. Constant current , led panel and driving panel is designed separately,which improve reliability and maintainability.
5.High quality sealed silicone , passing by water spraying test before delivery.
Outdoor Full Color Specifications, the catalogue can be download⇒2. Outdoor Fixed Screen-Rear Service.pdf
| BOF-6.67 | |
| Physical Pitch | 6.67 mm |
| Pixel Configuration | SMD 2727 |
| Pixel Density | 22,500 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 320*320 |
| Panel Dimensions(mm) | 1280*960*150 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 4*3 |
| Physical Resolution of Module (W*H) | 48*48 |
| Physical Resolution of Panel (W*H) | 192*144 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Brightness | >6,500 nits |
| Weight (kg/m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Avg./ Max. Power Consumption | 360/900W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
Procesure Details
We have the 960*960mm or 1280*960 cabinet, with the Steel material ,and the tickness is 150mm, really robust, sturdy and conventional, commerical by our client to make the choice.

3. IP65 Waterproof protection level
Meeting the demands various outdoor usage. you can click the photo as follow and then you will get the video. ↓↓↓↓↓↓↓↓
Easy to operate, Easy to maintain
Planning and design, high brightness, high reliability, and can based on outdoor environment brightness, humidity, temperature automatic adjustment, energy-saving, intelligent control.

Widely Application:
Wide applied in stadiums, advertisement, banks, securities exchange, stations, shopping malls, postal offices, schools, monitoring, restaurants, entertainment, enterprises etc.

Our company
BAKO VISION product lines have include UHD fine pitch, I/O rental, I/O fixed install, transparent screen, advertising poster, foldable screen, flexible screen, curtain, floor LED, perimeter display… meanwhile, based on our experienced R&D team and comprehensive management, we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.

1. Warranty: 2-Year for the whole Led video display screens
2. Warranty is based on correct storage, installation, using and maintenanc
3. During guarantee period, our company will chose repair or change new parts for customers
4. Exceed guarantee period, our company will charge cost for material and labor cost.
* Package: Wooden package, Flight case.
* Shipment:By road,sea and air
* Delivery time:20-25 working days
* Payment: T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
* Shipping port: Shenzhen,China
* Warranty time: 2 years
Product Highlights
960X960mm IP65 Waterproof Front / Rear Servicing Outdoor Full Color LED Display Main Description Refresh Rate: >1920 HZ Viewing Angle:H:140° / V:160° Weight (kg/m²): 65/45 Servicing : Front / Rear SMD3535 Nationstar offer excellent view effect of video & image. High brightness with over 6500nits. ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.