Outdoor Digital LED Video Display Screen Panel Wall P3.91 5500 Nits Brightness
Product Details
| Pixel Pitch: | 3.91mm | Pixel Density: | 43264 Dots/㎡ |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >5,500 Nits | Refresh Rate: | 1920Hz |
| Certification: | CE,UL,FCC,ISO9001 | Cabinet Size: | 500 X 500 X 80mm / 500 X 1000 X 80mm |
| Highlight |
led rental display,outdoor led screen hire |
||
Product Description
P3.91 Factory Price Outdoor Digital LED Video Display Screen Panel Wall LED Tvs Full Color for Stage Event
P3.91 Digital Led Display Screen Features and Advantages:
- Curved angle : ±10° adjustable, creative design to meet your requirement;
- Panel Size: The Panel size is 500 x 500mm and 500 x 1000mm, there can make the screen size as : 4*3m ,6*4m,9*5m etc . It is suitable for 4:3 ,16:9 ratio ;Also you can adjust the screen size free as your wish.
- High brightness: More than 6000nits
- Convenient Assemble : Smart fast side locks make screen assemble fast and easier;
- Seamless connection: superior color uniformity and stunning image quality, there is not black gap line on connection nor information missing;
- Good heat dissipation: New cabinet design of LED screen without fan, good heat dissipation,due to die-casting alumium material ,concise, slim and light weight;
- Convenient Control: Digital Video walls can be connected with nearly any equipment , including to PCs, DVD and camera . That is conveniently for you to present your data;
- 2 Years Warranty : we can repair each LED lamps, so the cost of maintain is lower,and easy to repair;Also you can send back the module to us to fix.
- High Quality : we use famous IC ,like MBI5020,MBI5024,MBI5030 and high quality lamp, Nationstar and so on, ensure high brightness;

P3.91 Digital Led Display Screen Specification
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD1921 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/Sqm |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 250 x 250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 x 500 x 80 / 500 x 1000 x 80 |
| NO. of Modules Per Panel (W x H) | 2 x 2 / 2 x 4 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 64 x 64 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128 x 128 / 128 x 256 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 9 / 12.5 kg/panel |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 75 /150 W /panel |
| Max Power Consumption | 225 /550 W /panel |
| Operating Temp/Humidity | -20℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Storage Temp/Humidity | -30℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥6,000nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 / IP 54 |
P3.91 Digital Led Display Screen Case

P3.91 Digital Led Display Screen FAQ
1. How can I place an order?
Please provide all the details of your requirements for our reference So we can send you the offer at the first time.Feel free to contact with me by What's APP/email /phone to avoid any delay.
2. What kind of display we provide?
We have indoor/outdoor/LED stage/Sport display/ Irregular LED display/monitor screen for you choose.
3. Are you manufacturer of led display.If yes, in which city?
Yes, We already have more than 10 years experience for LED display as a LED manufacturer located in Shenzhen
4. How long can I get the goods?
Our product leadtime is about 10-25 working days.When you confirm the order, we can start production at once receiving your deposit(30% TT in advance). we will update the production details in time.we will notice you when we can delivery the goods to you after we get full payment.
5.May I know the package details?
For fixed installation, we use wooden case, usually 2 or 4 cabinets in 1 wooden case;
For rental market, we suggest you use flight case, generally 8 cabinets in one flight case.
It's safe to protect the screen on the way, also economical.
6.What is the payment method?
We support the payment methods as TT, L/C.
7. What's the pixel pitch for Indoor LED Display Screen?
Indoor (P2.6mm/P2.97mm/P3.91/P4.81mm/P6.25mm) led display screen
8.Can it play HD video?
Yes, it can realize HD video function with Linsn/nova controlling system
9.What's the controlling system?
Our standard controlling system for this model is Linsn/ Novastar. Also support other controlling system, like Xixun,TF, Colorlight, etc.
10. What is your terms of delivery?
We accept EXW, FOB, CIF etc. You can choose the one which is the most convenient or cost effective for you.
Product Highlights
P3.91 Factory Price Outdoor Digital LED Video Display Screen Panel Wall LED Tvs Full Color for Stage Event P3.91 Digital Led Display Screen Features and Advantages: Curved angle : ±10° adjustable, creative design to meet your requirement; Panel Size: The Panel size is 500 x 500mm and 500 x 1000mm, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.