Waterproof IP65 Full Color Outdoor LED Display SMD P5.95mm Rental Application
Product Details
| IC: | MBI 5124 /5153 | Pixel Configuration: | SMD2727 |
|---|---|---|---|
| Panel Dimensions (mm): | 500X500/500X1000 | Panel Material: | Die-Casting Aluminum |
| Receiver Card: | Nova | Lamp: | Nation Star/ Kinglight |
| Brightness: | 6000 Nits | Life Span: | 100,000 Hrs |
| Processing: | 16 Bit | Refresh Rate: | >1920 Hz |
| Use Voltage: | AC 110-240V | Installation: | Hanging, Base Standing |
| Highlight |
led screen stage backdrop,concert led screen |
||
Product Description
SMD P5.95mm Waterproof IP65 Full Color Outdoor LED Display For Rental Application

Products features
1.High Ingress protection:IP65/IP54(front/rear).
2.Equipped with exclusive quick assembly components for easy large screen assembly.
3.High resolution could guarantee superior performance even with small screen size.
4.Seamless splicing :Give you a better visual experience.
5.Support a series of detection functions, for example detection of cables failure, detection whether the door of cabinets closed or not, fans` speed monitoring, three-way voltage monitoring and temperature monitoring etc.
6.Compatible with front and rear maintenance mode, optional for pre-magnetic maintenance and post-screw maintenanceSelf-locking connection for second speed installation

Parameter
| BOR-III-5 | |
| Physical Pitch | 5.95mm |
| Pixel Configuration | SMD 2727 |
| Pixel Density | 28,224 pixels/ m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO.Of Modules Per Panel (W*H) | 2*2/2*4 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 42*42 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 84*84 / 84*168 |
| Single Cabinet Weight | 9/15 kg/ panel |
| Average Power Consumption | 75/ 150W / panel |
| Max Power Consumption | 225/ 550w / panel |
| Brightness | >6,000 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-60ºC / 10%-60% |
| Storage Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC / 10%-60% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP65 / IP 54 |
| Max Stacking and Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >1920 HZ |
Pruduct details
Hanging and stacking installation both available.
Rental die-casting aluminum structure:Rock solid, not easy to deform.
Seamless splicing : give you a better visual experience.


Good quality:All products have passed CE, ROHS, FCC certification.
Lower power consumption: Average Power Consumption is 420w/m²,energy saving and environmental protection.

Packing- Flight case

Outdoor Rental LED Display is really popular in today's market,it has various applications.
Application
Outdoor advertising, outdoor shows, entertainment occasion, event, stage, touring, show, festival, conference, exhibition, wedding, party, theme parks, etc.

Our company.
BAKO VISION product lines have include UHD fine pitch, I/O rental, I/O fixed install, transparent screen, advertising poster, foldable screen, flexible screen, curtain, floor LED, perimeter display… meanwhile, based on our experienced R&D team and comprehensive management, we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.

Feedback
1. We rely on our product quality and customer satisfaction to succeed. Therefore, your feedback is extremely important, please leave good feedback if you get satisfied with our goods and service.
2. We care about our valued customers, and will always try to help you. Please give us the opportunity to resolve any problem. We understand the concerns and frustrations you might have, and will try our best to resolve the issues.
3. Please email us before leaving any negative feedback or opening any dispute on the site. We will help you to resolve the problem.
Tips
* Package:Wooden package, Flight case.
* Shipment:By road,sea and air
* Delivery time:20-25 working days
* Payment:T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
* Shipping port:Shenzhen,China
* Warranty time:2 years
Product Highlights
SMD P5.95mm Waterproof IP65 Full Color Outdoor LED Display For Rental Application Products features 1.High Ingress protection:IP65/IP54(front/rear). 2.Equipped with exclusive quick assembly components for easy large screen assembly. 3.High resolution could guarantee superior performance even with ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
Rental LED Display P3.91 – 500x1000mm Die-Cast Cabinet, Quick Lock, 7680Hz, for Stage & Concert
LED video panel is designed for Rental & Stage application, has pixel pitches of 1.9mm, 2.6mm, 2.9mm, and 3.91mm for option. Magnetic module and modular power unit design are very easy for site maintenance.
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.