SMD2727 Outdoor Waterproof LED Display Panel HD Die Casting For Stage Rental
Product Details
| IC: | MBI 5124 /5153 | Pixel Configuration: | SMD2727 |
|---|---|---|---|
| Panel Dimensions (mm): | 500X500/500X1000 | Panel Material: | Die-Casting Aluminum |
| Receiver Card: | Nova | Lamp: | Nation Star/ Kinglight |
| Brightness: | 6000 Nits | Life Span: | 100,000 Hrs |
| Processing: | 16 Bit | Refresh Rate: | >1920 Hz |
| Use Voltage: | AC 110-240V | Warranty: | 2 Years |
| Highlight |
events led display,led rental display |
||
Product Description
HD Die Casting SMD2727 Outdoor Waterproof LED Display Panel for Stage Rental
Description
BOR-III is really popular sell rental product in the market. All electronics and components are using class A rank to match up all EU standards, while price is designed for high cost effective for those resellers and end users who need money back fast.
Products features
1. With a curvature of 500 × 1000 rental box, all aluminum die-casting, thinner ,lighter flatter , greatly reducing transportation and labor costs.
2. Aviation plug and quick lock is used, bringing easier cables connection and quicker assembly of cabinets to save time.
3.High-strength suspension, hanging 20 boxes to ensure foolproof
4.Supports two sizes of mixed and misaligned stitching
5. Compatible with front and rear maintenance mode, optional for pre-magnetic maintenance and post-screw maintenanceSelf-locking connection for second speed installation

Parameter
| BOR-III-4.81 | |
| Physical Pitch | 4.81mm |
| Pixel Configuration | SMD 2727 |
| Pixel Density | 43,264 pixels/ m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2/2*4 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 52*52 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 104*104 / 104*208 |
| Single Cabinet Weight | 9/15 kg/ panel |
| Average Power Consumption | 75/ 150W / panel |
| Max Power Consumption | 225/ 550w / panel |
| Brightness | >6,000 nits |
| Viewing Angle | H: 160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-60ºC / 10%-60% |
| Storage Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC / 10%-60% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP65 / IP 54 |
| Max Stacking and Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >1920 HZ |
Pruduct details
Support +/-10°curved large screen assembly
Protection level of IP65/IP54 , it can be effectively dustproof and waterproof.



High Definition and clear image: High brightness and contrast make colors brilliant and bright, as well as stable and clear image

Outdoor Rental LED Display is really popular in today's market,it has various applications.
Application
outdoor advertising, outdoor shows, entertainment occasion, event, stage, touring, show, festival, conference, exhibition, wedding, party, theme parks, etc.

Our company.
BAKO VISION product lines have include UHD fine pitch, I/O rental, I/O fixed install, transparent screen, advertising poster, foldable screen, flexible screen, curtain, floor LED, perimeter display… meanwhile, based on our experienced R&D team and comprehensive management, we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.

FAQ:
Q1: How to help client choose suitable display?
A1: (1)display content
(2)visible distance,visual angle
(3)requirements of cabinet resolution
(4)installation environment
(5)cost control
Q2: If I need led very urgently ,how fast can you finish the goods ?
A2:How fast you want ?Three days ?One week ? Definite shipping date ?
We produce LED everyday .We have some led modules in stock .
Put the most urgent and important order at the first place .
You are important to us.Surely to establish first-time good relationship .
We do must finish it at FAST ROCKET TIME.
Q3:How can you ensure the led display product quality?
A3:Before shippment,all the screens have aging test.and then we also have waterproof test and shake test,ensure products can transportation safety and normal use.
Tips
* Package: Wooden package, Flight case.
* Shipment:By road,sea and air
* Delivery time:20-25 working days
* Payment: T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
* Shipping port: Shenzhen,China
* Warranty time: 2 years
Product Highlights
HD Die Casting SMD2727 Outdoor Waterproof LED Display Panel for Stage Rental Description BOR-III is really popular sell rental product in the market. All electronics and components are using class A rank to match up all EU standards, while price is designed for high cost effective for those ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.