IP65 Waterproof Outdoor Transparent LED Screens High Brightness Front / Rear Servicing
Product Details
| Physical Pitch: | 31.25 / 15.625mm | Expected Lifetime: | 100,000Hrs |
|---|---|---|---|
| Pannel Material: | Aluminum | Servicing: | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear): | IP65 | Refresh Rate: | 3840Hz |
| Brightness: | 10000 CD/Sqm | Average Power Consumption: | 200W/㎡ |
| Weight: | 13kg/per Square Meter | Transparency: | 70% |
| Size Of Block Module: | 10mm X 1000mm | Frame Frequency: | 60HZ |
| Highlight |
clear led screen,see through led screens |
||
Product Description
WaterProof IP65 Outdoor LED Display Screen for Building wall
Features
1. Transparency 80%
Up to 80% transparency rate allow natural lighting go inside the building, the SMD are almost invisible from further away.
2. Simple maintenance
Quick and simple, repairing RGB without taking out single module or entire panel.
3. Wide applications
All kinds of building with glass window or wall, for example, bank, large shopping mall, theatres, chain stores, hotels, and landmarks etc.
4. Clear and visible
High brightness for high visibility even under direct sunlight, without any cooling system, energy efficient
5. Light weight and thin
Whole cabinet is only 13kg/㎡ light weight and 10mm thick, requires little space for the installation
6. Stable and reliable
Patented technology of inlaying SMD into PCB, the stability is much better than other similar products in the market.
7. Easy and quick installation
Fast lock systems ensure efficient installation and efficient.
Specification
| BOC 31/15 | |
| Model number | BKV-31/15 |
| Pixle Pitch | 31.25 / 15.625mm |
| Size of Pixel | DIP346 |
| Pixel Configuration | 1R1G1B |
| Size of Block Module | 10mm x 1000mm |
| Resolution of Module | 64 x 1 |
| Module Power | 12W |
| Pixel Density | 2048 Dot/Sqm |
| Cabinet Material | Alu Cabinet |
| Size of Cabinet (L*H/mm) | 500 x 1000 |
| Weight of Cabinet | 7.5KG |
| Support Hanging or not | Yes |
| Best Viewing Distance | >15m |
| Average Power Consumption | 200 W /Sqm |
| Max Power Consumption | 600 W /Sqm |
| Brightness | 10000 CD/Sqm |
| Transparency | 70% |
| Scanning Method | Static Scanning |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Best Viewing Angle | ≤140 Degree |
| Colors | >16.7M |
| Gray Scale | 16bit |
| Color Temperature | 6500K |
| Control Method | Synchronization |
| Driving Device | Constant current |
| Frame Frequency | 60HZ |
| Brightness Control | 256 grade |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Refresh Rate | ≥3,840 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 120° |
| Vertical Viewing Angle | 60° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
Case:

FAQ
1. How to payment?
We accept the L/C, T/T.
2.What is the packing method?
We usually use plywood case or flight case.
3.How about the delivery time?
We will ship within 25 working days after you placed the order.
4.What's the warranty of your Led Screen?
We have a 2-year warranty for our led display screen, and 100,000 hours life span of the led lamps
Our services
Pre-producing
1. Get complete requirements of clients.
- Producing progress updating for clients.
- Particular installation CAD and design diagram for clients.
2 years free warrenty.
- 7 days a week, 24 hours a day for 5 years on-line service for any technical support for any customers.
- Will arrange engineer to go to your place to support your installation
- Free training in our factory.
Product Highlights
WaterProof IP65 Outdoor LED Display Screen for Building wall Features 1. Transparency 80% Up to 80% transparency rate allow natural lighting go inside the building, the SMD are almost invisible from further away. 2. Simple maintenance Quick and simple, repairing RGB without taking out single module ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.