Full Color Outdoor LED Advertising Display Billboard P10mm 1 / 4 Scan SMD 3535
Product Details
| Pixel Configuration: | SMD 3535 | Optional Models: | Outdoor P4.81,P6.67,P8,P10 |
|---|---|---|---|
| Expected Lifetime: | 100,000 Hrs | Module Demensions (W*H)(mm): | 256*256 |
| Control System: | WiFi / 3G / 4G | Driver IC: | MBI 5124 |
| Operating Temp / Humidity: | -20ºC-50ºC/10%-90% | Panel Material: | Steel/ Aluminum |
| Refresh Rate: | >1920 Hz | LED Lamp: | SMD & DIP |
| Highlight |
led digital billboard,outdoor led billboard |
||
Product Description
P10mm Full Color Outdoor LED Advertising Display Billboard 1 / 4 Scan
Full Color Outdoor LED Main advantages:
1. Best equality, commendably solve the problem of the mosaic, have the excellent consistency of light.
2.Safty Lock. Upgrated double safty lock design, double hanging lock and stable side lock.
3.The cabinet of unit moules asopts to high-temperature spraying technology, the antirust function is greatly improved.
4. Against Outdoor Envioronment
BOF series is IP65/54 validated as dust-and water-proof,delivers brightness levels up to 6,500nits and an ultra-wide viewing angle to give audience clear visual effect in any weather condition, auto-adjusted brightness according to day and night.
5.Multifunctional cabinet, just change the module to upgrade the product with low cost;
6. The control system,we classified synchronous control and asynchronous control.Currently our asynchronous control can make use of USB,WIFI and 4G to transmitted.

Full Color Outdoor LED Specifications, the catalogue can be download⇒ 2. Outdoor Fixed Screen-Rear Service.pdf
| BOF-10 | |
| Physical Pitch | 10mm |
| Pixel Configuration | SMD 3535 |
| Pixel Density | 10,000 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 320*320 |
| Panel Dimensions(mm) | 1280*960*150 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 4*3 |
| Physical Resolution of Module (W*H) | 32*32 |
| Physical Resolution of Panel (W*H) | 128*96 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Brightness | >6,500 nits |
| Weight (kg/m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Avg./ Max. Power Consumption | 360/900W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
Full Color Outdoor LED Procesure Details
The related accessories

2. IP65 Waterproof, you can click the photo as follow and then you will get the video. ↓↓↓↓↓↓↓↓

3. Multiple installation methods

Full Color Outdoor LED Applications:
Ideal for dazzling different events, such as Stage, Concert, Fashion Show, Wedding, Conference, Building, Hotel, Club & Bars, Festival, etc.

About us
BAKO VISION product lines have include UHD fine pitch, I/O rental, I/O fixed install, transparent screen, advertising poster, foldable screen, flexible screen, curtain, floor LED, perimeter display… meanwhile, based on our experienced R&D team and comprehensive management, we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.

Our Service
1) Reply your inquiry in 24 working hours.
2) Customized design is available,OEM & ODM are welcomed.
3) Exclusive and unique solution can be provided to our customer by our well-trained and professional engineers and staffs.
4) Special discount and protection of sales area provided to our distributor.
5) Warmly welcome your visit in our company if available.
6) . Warranty
(A) We provide warranty of all components for 24 months. During this time, we will replace or repair our goods for free if there is something wrong with them.
(B) We will provide maintenance for a lifetime and charge for the raw materials only.
7) Technology Training
(A) We provide the technology training for free, which contains the operation training and maintenance training in the factory.
(B) We will send our engineers to your country by negotiation.
Product Highlights
P10mm Full Color Outdoor LED Advertising Display Billboard 1 / 4 Scan Full Color Outdoor LED Main advantages: 1. Best equality, commendably solve the problem of the mosaic, have the excellent consistency of light.2.Safty Lock. Upgrated double safty lock design, double hanging lock and stable side ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.