Nationstar Lamp P3.91 Stage Rental LED Display 16 Bits Grey Level High Gray Scale
Product Details
| MTBF:: | ≥1000hrs | Power Consumption(avg.): | 200w/m2 |
|---|---|---|---|
| Driver IC: | MBI5124 | Power Supply:: | Meanwell/ G-energy |
| Lamp: | Nationstar/ Kinglight | Module Size: | 250*250mm |
| Panel Dimensions: | 500*500/ 500*1000 | Processing: | 16 Bit |
| Highlight |
led screen stage backdrop,concert led screen |
||
Product Description
Nationstar Lamp P3.91 Portable Indoor Rental LED Panel 16 Bits Grey Level
Portable Indoor Rental LED Description
BIR-III is our most high cost performance product, curve-able, 500mmx500mm and 500mmx1000mm compatible, fully front accessible. and P3.91 is our most popular rental products.
All electronics and components are using class A rank to match up all EU standards, while price is designed for high cost effective for those resellers and end users who need money back fast.
Portable Indoor Rental LED Products features
1.Meanwell brand power supply, saving energy and high efficiency. power supply and receiving cards can be replaced separately and quickly, even in 1 second.
2.Die-casting Aluminum structure, high-precision processing technology, and good heat dissipation.
3. Linsn or Novastar control system, guarantee very high refresh rate, no scanning line when taken photos or videos.
4.The integration of lamp and driving IC, together with the multi-circuit structure, achieves evenly-distributed current, low power consumption and fast heat dissipation.
5. High refresh rate,high gray scale,ghost-canceling,low power consumption,low EMI,anti-creeping,multi-route redundancy backup-supporting,and dot-by-dot-calibration.

Portable Indoor Rental LED Parameter
| BIR-III-3.91 | |
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2/2*4 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 64*64 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 128*128/ 128*256 |
| Single Cabinet Weight | 8/14kg/panel |
| Average Power Consumption | 64/128W/panel |
| Max Power Consumption | 192/384W/panel |
| Brightness | 1200 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40/IP21 |
| Max Stacking and Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
Portable Indoor Rental LED Pruduct details



P3.91 series
This is Bako vision Best-selling series LED Display Panel . Two Panel Size for your choice (500*500mm or 500mm*1000mm W *H). Ultra Thin Design only 80mm , with fast locks design only 4 steps then you can easily assemble or dismantle the screen. Absolutely the best solution for your rental business . This LED screen is very portable , Only 8KG for 500*500mm panel , 14 KG for 500*1000mm panel, perfect to be used in different places often.

Advantages:
1. With 10 years experience in LED display screen.
2. All the products have passed CE, LCC and ROHS certifications.
3. Experienced research and development group.
4. Advanced production equipment improve the production efficiency and quality.
5. Strong production capability, more than 8000m²/month.
6. Good after sale service.

FAQ:
1. I would like to ask you if it's possible to have my logo on the product.
A: We hope you know that our company perfectly support customized logo service. But, we also hope you know that it's an extra-service,so a little bit extra service fee is needed.
2. How could I buy the products I need if there is no price in the website and could I get some samples first?
A: You can send your inquiry to us about the products you need,our sales will reply you within 24 hours to help you make the order.We welcome sample order to test and check quantity.
3. How to choose a proper led screen for your need?
You just need to consider three simple questions when you choose a led screen.
1.Will you use it indoor or outdoor?
2.Is it for rental usage(need to be moved from one place to another place very often) or for fixed installation (to be installed in one place forever)?
3.What is the approximate size of the whole led screen you would like to purchase?
Product Highlights
Nationstar Lamp P3.91 Portable Indoor Rental LED Panel 16 Bits Grey Level Portable Indoor Rental LED Description BIR-III is our most high cost performance product, curve-able, 500mmx500mm and 500mmx1000mm compatible, fully front accessible. and P3.91 is our most popular rental products. All ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
Rental LED Display P3.91 – 500x1000mm Die-Cast Cabinet, Quick Lock, 7680Hz, for Stage & Concert
LED video panel is designed for Rental & Stage application, has pixel pitches of 1.9mm, 2.6mm, 2.9mm, and 3.91mm for option. Magnetic module and modular power unit design are very easy for site maintenance.
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.