HD P2.6mm Stage Rental LED Display Video Wall Panels SMD2121 With 2 Years Warranty
Product Details
| Tube Chip Color: | Full Color | Module Sizes: | 250*250mm |
|---|---|---|---|
| Pixel Configuration: | SMD2121 | IC Card: | MBI 5124 |
| Lamp: | Nation Star/ Kinglight | Life Span: | 100,000 Hrs |
| Highlight |
stage background led screen,concert led screen |
||
Product Description
Stage Event HD P2.6mm Led Video Wall Panels SMD2121 With 2 Years Warranty
Description
BIR-III is our most high cost performance product, curve-able, 500mmx500mm and 500mmx1000mm compatible, fully front accessible.All modules are universal, 500*500 / 500*1000mm can be curved, 70% of the rental projects is indoors, and can also be used for semi-outdoor rental.
Products features
1.Color Uniformity
We've developed a process that accurately maintains uniformity from the factory to the field, and releases you from years of uncertainty.
2.Die-casting Aluminum structure, high-precision processing technology, and good heat dissipation.
3. Super thin and light with aluminum cabinet design.
4.The integration of lamp and driving IC, together with the multi-circuit structure, achieves evenly-distributed current, low power consumption and fast heat dissipation.
5.Special PCB design to ensure the display effect nice. and power saving.

Parameter
| BIR-III-2X | |
| Physical Pitch | 2.6mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 147,456 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2/2*4 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 96*96 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 192*192 / 192*384 |
| Single Cabinet Weight | 8/14kg/panel |
| Average Power Consumption | 64/128W/panel |
| Max Power Consumption | 192/384W/panel |
| Brightness | 1200 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40/IP21 |
| Max Stacking and Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
Pruduct details

Application Case:
Widely used for shopping malls, entertainment venues, schools, government agencies, trade fair, fair, aiming at the exhibition, press conference, meeting rooms, cinemas, airports, hotels, internal, station waiting area, indoor stadium, and a variety of public facilities and etc.

Our service:
1. Your inquiry about our products or price will be replied in 24hrs.
2. OEM&ODM, any of your customized requirement we can help to design and put into product.
3. Distributorship are offered for your unique design and some our current models.
4. Protection of your sales area, ideas of design and all your private information.
5. Top quality + Reasonable price + Responsible After Service=Successful & Win-Win.
6. SENY can offer you LED stage display, LED outdoor video wall, wedding LED display, stage LED electronic screen and led large screen full color display.

Advantages:
1) The appearance is very simple and elegant, looks very high-end
2) With specially designed fast lock system, easy to install and dismantle
3) The new structure design enables diversified installation to meet the hanging-up and stacking requirements.
4) High contrast rate up to 4000:1 by using black LED
5) High refresh rate with NOVA control system, no scanning line when photographed.
6) Due to the lightweight and low power consumption, it can reduce the labor cost, operating cost and transportation cost
7) 16bit color, showing very clear and vivid video and images.
8) Good thermal design, excellent heat dissipation even no fan installation
Product Highlights
Stage Event HD P2.6mm Led Video Wall Panels SMD2121 With 2 Years Warranty Description BIR-III is our most high cost performance product, curve-able, 500mmx500mm and 500mmx1000mm compatible, fully front accessible.All modules are universal, 500*500 / 500*1000mm can be curved, 70% of the rental ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.