Hidden Cable Transparent LED Screens Wide Viewing Angle Laminated Safety Glass P3.75-6.67
Product Details
| Physical Pitch: | 3.75×6.67mm | LEDs: | SMD 1921 |
|---|---|---|---|
| Expected Lifetime: | 100,000Hrs | Pannel Material: | Aluminum |
| Servicing: | Rear | Viewing Angle: | 160°/140° |
| Refresh Rate: | >1920Hz | Brightness: | >5500nits |
| Weight: | 11kg/Sqm | ||
| Highlight |
transparent glass led display,see through led screens |
||
Product Description
High Transparency LED Display with Hidden Cable and Excellent Viewing Angle
Features
1. Good visualization: Glass based design allows the light to pass through the glass without any influence to the window structure around..
2. Ultra-thin, and ultra-light. With only 8mm width and 11kg/m2 weight, the installed glass display takes very little space and without any increase in the glass wall loading weight.
3. Easy and convenient maintenance. It can be maintained from inside, safer and more convenient.
4. Saving lighting costs of the window. Besides good advertising effect, Bako Vision LED glass display also helps lighting the window, thus makes the shop window more attractive and saving a lot lighting cost.
5. Wide use range. Wherever the glass wall is, Bako Vision glass LED display can be installed. Such as shop, bank, supermarket, theater, business street, hotel etc.
Specification
| Physical Pitch | 3.75×6.67mm |
| Pixel Configuration | SMD1921 |
| Pixel Density | 39,900 pixels/m² |
| Module Dimensions | 480×320mm |
| Panel Dimensions | 960×640mm |
| NO. of Modules Per Panel | 2×2 |
| Physical Resolution of Module | 128×48dots |
| Physical Resolution of Panel | 256×96dots |
| Panel Material | Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 11kg/m² |
| Grayscale | 16bit |
| Colors | 281trillion |
| Contrast Ratio | 2000:1 |
| Average Power Consumption | 207W/m² |
| Max Power Consumption | 690 W/m² |
| Refresh Rate | >1920Hz |
| Brightness | >5500nits |
| Expected Lifetime | 100,000Hrs |
| Servicing | Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP30 |
case

FAQ
1. Are you trading company or manufacturer?
We are a professional led screen manufacturer located in Shenzhen since 2005.
2. How to payment?
We accept the L/C, T/T, Western Union.
3. What is the packing method?
We usually use plywood case or flight case.
4. How about the delivery time?
We will ship within 30 working days after you placed the order, but the specific delivered time will be affected by the shipping company and shipping details.
5. Do you provide samples ? Is it free or extra?
We provide samples if you need, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
6. How do you ship the goods?
We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. In addition, Airline and sea shipping also optional.
Our services
Pre-producing
- Get complete requirements of clients.
- To do a thorough analysis.
- Offer a most reasonable and scientific solution.
- Customized design.
In producing
- Producing progress updating for clients.
- Particular installation CAD and design diagram for clients.
After service
- 2 years free maintenance.
- 7 days a week, 24 hours a day for 5 years on-line service for any technical support for any customers.
- Free training for customers in factory.
- Arrange engineer go to your place to support installation.
Product Highlights
High Transparency LED Display with Hidden Cable and Excellent Viewing Angle Features 1. Good visualization: Glass based design allows the light to pass through the glass without any influence to the window structure around.. 2. Ultra-thin, and ultra-light. With only 8mm width and 11kg/m2 weight, the ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.