Commercial Outdoor Fixed LED Display P6.67mm Advertising Digital Billboard SMD 2727
Product Details
| Pixel Configuration: | SMD 2727 | IP Rating(Front/Rear): | IP65/ IP54 |
|---|---|---|---|
| Expected Lifetime: | 100,000 Hrs | Module Demensions (W*H)(mm): | 320*320 |
| Panel Dimensions (mm): | 960*960 | Operating Temp / Humidity: | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Refresh Rate: | >1920 Hz | Contrase Ratio: | 2000:1 |
| Highlight |
street led screen,outdoor waterproof led advertising panels |
||
Product Description
Commercial Outdoor P6.67mm Led Advertising Digital Billboard Waterproof
Main advantages:
1. Customized, Can be flat screen and curved screen, one screen, multiple use, you can shape anything you want.
2.The resolution is 30976 pixels per square meter so definition is high enough for showing video, images and it's clear enough when viewed in short distance.
3. Clear Vivid Image Quality, even in direct , full-on sunlight to ensure you attracts more
audience to get short ROI of your LED screen's investment.
4. Good waterproof protection: Front is IP65 and back is IP54.

4. Low power comsumption. The working voltage is 5V, which is very safe to use. Reducing the voltage to receive energy saving between 40% and 20%
5. Fixed installation is not easy to shift, and front maintenance is convenient for maintenance.
Specifications
| BOF-6.67 | |
| Physical Pitch | 6.67 mm |
| Pixel Configuration | SMD 2727 |
| Pixel Density | 22,500 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 320*320 |
| Panel Dimensions(mm) | 1280*960*150 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 4*3 |
| Physical Resolution of Module (W*H) | 48*48 |
| Physical Resolution of Panel (W*H) | 192*144 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Brightness | >6,500 nits |
| Weight (kg/m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Avg./ Max. Power Consumption | 360/900W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
Procesure Details
We also have the 960*960mm cabinet, with the Steel material ,and the tickness is 150mm, really robust, sturdy and conventional, commerical by our client to make the choice.

2. In Installation (relate the accessory)
We provide synchronous or asynchronous operating systems, you have the flexibility to choose your way.You could push the image or words into a global screen and monitor it in the office .Of course, no matter the brightness or the playing contents can also be adjusted.You can remotely control the brightness of the screen, as well as the content and time it plays.

Widely Application:
Wide applied in stadiums, advertisement, banks, securities exchange, stations, shopping malls, postal offices, schools, monitoring, restaurants, entertainment, enterprises etc

Our company
BAKO VISION product lines have include UHD fine pitch, I/O rental, I/O fixed install, transparent screen, advertising poster, foldable screen, flexible screen, curtain, floor LED, perimeter display… meanwhile, based on our experienced R&D team and comprehensive management, we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.

Quality assurance
- Every production process has a special person to test 72 hours to ensure quality.
- Have professional engineers to check the quality.
- All products have passed CE, FCC, ROHS and other certifications.
- We have the local agency and you can enjoy the local service.
Tips
* Package: Wooden package, Flight case.
* Shipment:By road,sea and air
* Delivery time:20-25 working days
* Payment: T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
* Shipping port: Shenzhen,China
* Warranty time: 2 years
Product Highlights
Commercial Outdoor P6.67mm Led Advertising Digital Billboard WaterproofMain advantages: 1. Customized, Can be flat screen and curved screen, one screen, multiple use, you can shape anything you want.2.The resolution is 30976 pixels per square meter so definition is high enough for showing video, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.