High Grayscale UHD Full Color Led Display P1.56mm With 400x300mm Light Cabinet
Product Details
| LED Lamp: | Nation Star | Pixel Configuration: | SMD1010 |
|---|---|---|---|
| Warranty: | 2 Years | Panel Material: | Die-Casting Aluminum |
| Power Supply: | G-energy | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Operating Temp/ Humidity: | -20ºC-50ºC/10%-90% | Life Span: | >100,000 Hrs |
| Highlight |
hd led video wall,modular led display |
||
Product Description
High Grayscale UHD Full Color P1.56mm LED Screen With 400x300mm Light Cabinet
Features / Advantages
1.High accuracy achieves high quality
New high strength die - casting aluminum material, CNC finish machining make the cabinet flatness reaches 0.01mm level, guaranteed seamless splicing effect.
2.Quality Assurance: Imported luminescent materials, high quality IC chips, no noise and high power supply; tensile and shockproof, long service life of 10 years.

3.The modular design offers size scalability and complete color blended images at a very short range. These panels can be flexible combination and turned into larger screens as per your needs.
4. High Grayscale- Better Picture
Fine Pixel LED Display Screen TV is manufactured as per latest technology-dynamic scanning mode which offers higher brightness and high refresh rate. It features a high refresh rate of 1920Hz, producing best quality outputs in form of pictures, videos and texts.

5. It has a excellent heat dissipation performance due to it is low noise and none fans.
Parameter
| UHD-1.5 | |
| Physical Pitch | 1.56mm |
| Pixel Configuration | SMD 1010 |
| Pixel Density | 409,600 pixels/ m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 200*150 |
| Panel Dimensions(mm) | 400*300 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 128*96 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 256*192 |
| Single Cabinet Weight | 4.6 kg/panel |
| Average Power Consumption | 220W/m² |
| Max Power Consumption | 800W/m² |
| Brightness | >800 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Storage Temp/ Humidity | -40ºC-60ºC/10%-90% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
Pruduct details
16:9 pixel to pixel restore high defination:
Easy to implement HD/4K/8K image seamless splicing. Pixel to pixel display mode matching with 16:9 video source. Image segmentation can be carried out, achieving the input source resolution equal to LED display screen resolution, restoring images to the maximum extent possible, meanwhile avoiding distortion and blurring caused by zooming in or out.


Wire hidden design:
Cabinet uses the wire hidden design. There are wire holes in the side of each cabinet . Cabinet back visual wireless after assemble. Much neat and beautiful.

Applications:
Advertising , Post office , Schools , Monitoring , Restaurants , Entertainment , Shopping mall...
Our company
BAKO VISION contains of experienced team leaders and each of them has been working in LED display industry over 10 years. All of our R&D, Production, Sales, Technical Support depts….are running efficiently and smoothly by our great team work, moreover, delivering qualified product and offering timely pre-after service are also assured by BAKO VISION team.
our fine pitch product 1.56mm in rental cabinet design is also showing Bako Vision power to dedicate all to realized "fine pitch for rental" concept, look at this photo, high color fidelity, seamless when hanging, not only for ground stacking, we give more options to your hand.

Tips
* Package: Wooden package, Flight case.
* Shipment:By road,sea and air
* Delivery time:20-25 working days
* Payment: T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
* Shipping port: Shenzhen,China
* Warranty time: 2 years
Product Highlights
High Grayscale UHD Full Color P1.56mm LED Screen With 400x300mm Light Cabinet Features / Advantages 1.High accuracy achieves high quality New high strength die - casting aluminum material, CNC finish machining make the cabinet flatness reaches 0.01mm level, guaranteed seamless splicing effect. 2...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
Rental LED Display P3.91 – 500x1000mm Die-Cast Cabinet, Quick Lock, 7680Hz, for Stage & Concert
LED video panel is designed for Rental & Stage application, has pixel pitches of 1.9mm, 2.6mm, 2.9mm, and 3.91mm for option. Magnetic module and modular power unit design are very easy for site maintenance.
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.