SMD 1921 P5.53mm Led Outdoor Advertising Screens Fixed Advertising Billboards
Product Details
| Pixel Configuration: | SMD 1921 | IP Rating(Front/Rear): | IP65/ IP54 |
|---|---|---|---|
| Weight (Kg / M²): | 35 Kg | Module Demensions (W*H)(mm): | 512*256 |
| Panel Dimensions (mm): | 1024*768*100 | Colors: | 281 Trillion |
| Brightness: | >4500 Nits | Panel Material: | Die-Casting |
| Highlight |
led digital billboard,outdoor led billboard |
||
Product Description
P5.53mm Die-Casting Slim And Smart Outdoor fixed Advertising Billboards
Sturdy, One Chassis, Veriable Pitch Options
For the traditional outdoor advertising LED display designs, they are heavy and ugly. However, BAKO's Spaceship Sereis die-casting aluminum design changed all the disadvantages, making it a revolution for outdoor advertising LED display.
Ultra-thin, Ultra-light
Made of Die-Casting Aluminum, good heat dissipation. Ultra-thin design, weighting only 35kg.

Good waterproof protection: Front is IP65 and back is IP54
Can be used outdoor in all kinds of weather, and excellent capability of antisepsis, waterproof.

Wide Viewing Angle
Horizontal viewing angle up to 160° and vertical viewing angle up to 140°

Specifications
| BDF-5.33 | |
| Physical Pitch | 5.33mm |
| Pixel Configuration | SMD 1921 |
| Pixel Density | 35,200 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 512*256 |
| Panel Dimensions(mm) | 1024*768*100 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*3 |
| Panel Material | Die-Casting |
| Colors | 281 trillion |
| Brightness | >4,500 nits |
| Weight (kg/m²) | 35 kg |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:140 degree H: 160 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-60ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC-60ºC/ 10%-90% |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 96*48 |
| Physical Resolution of panel(W*H)(mm) | 192*144 |
| Avg./ Max. Power Consumption | 240/600W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
Energy saving
High integrate circuit design, ultra low power consumption, lower than traditional display
Low consumption, stable performance, highly durable

Application Case:
Widely used for shopping malls, entertainment venues, Bar club, trade fair, stadium, aiming at the exhibition, press conference, meeting rooms, cinemas, airports, hotels, internal, station waiting area, indoor stadium, and a variety of public facilities and etc.

FAQ:
Q1:Can you tell me why I should choose your company ?
A1:Concentration makes professional .Professional achieves successful .
Our Bako vision have 14 years professional led technical experience .we have our own factory, we are largely expanding our international market.From 2005 to 2019, we only do LED .Now and In the future, we still do LED.We can cooperate from trail order to establish trust step by step .
Q2:What's the warranty of your LED Display ?
A2: 2-5 years warranty .and 100,000hrs life span.During the warranty period ,we can offer you related after-sales service. Our professional engineering team are ready for your question during 6:00-23:30.
Q3: What's your payment term? How long is your delivery time ?
A3: We accept T/T ,L/C,Paypal ,Western Union ,Money Gram, and Cash .At least 30-50 % deposit in advance, and the balance should be paid before delivery.Our average Production time is 7-15 working days after receiving the deposit.If your order is rapidly urgent ,we can arrange your order firstly.
Q4:Can you visit our factory in China?
A4:Usually except our staff,other persons are not allowed to visit the factory,as you know it is not good for workers to produce intently.But,of course,our factory is open to our customers,very welcome to visit us,and the person who is responsible will guide you to scan the workshop every step,you will know the rough producing situation,then you will be trustfull to us.Business is long time cooperation.Trust is the most important between each other.I think we can not only do business together,but also can be good friends.The future is belonging to both of you and us.
A: Different product offer different time frame warranty, but all product here we offer 2 years at least warranty
Product Highlights
P5.53mm Die-Casting Slim And Smart Outdoor fixed Advertising Billboards Sturdy, One Chassis, Veriable Pitch Options For the traditional outdoor advertising LED display designs, they are heavy and ugly. However, BAKO's Spaceship Sereis die-casting aluminum design changed all the disadvantages, making ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.