Clear Billboard LED Display P8mm Outdoor Customized Video Wall For Shopping Center
Product Details
| Pixel Configuration: | SMD 3535 | Pixel Density: | 15,625 Pixels/ M² |
|---|---|---|---|
| Module Dimensions (W*H)(mm): | 256*256 | Panel Material: | Steel / Aluminum |
| Weight (kg/ M²): | 65/45 | Colors: | 281 Trillion |
| Viewing Angle: | V:160 Degree / H: 140 Degree | Storage Temp/Humidity: | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Highlight |
led digital billboard,outdoor led billboard |
||
Product Description
Clear Billboard P8mm Outdoor Customized LED Video Wall For Shopping Center
High gray, High Contrast
Every color's gray scale reach to 16 bit level and the contrast can be as high as 2000:1. Pictures are great and clear with vivid color.
High Refresh Rate
The refresh rate can be more than 1920Hz. It has great dynamic expressiveness.

Wide viewing angle. V:160 Degree / H: 140 Degree

Specifications
| BOF-8 | |
| Physical Pitch | 8mm |
| Pixel Configuration | SMD 3535 |
| Pixel Density | 15,625 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 256*256 |
| Panel Dimensions(mm) | 1280*768*150 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 5*3 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Brightness | >6,500 nits |
| Weight (kg/m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 32*32 |
| Physical Resolution of panel(W*H)(mm) | 160*96 |
| Avg./ Max. Power Consumption | 360/900W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
Outdoor rate
IP65 rating for front and rear
suitable brightness adjustable for outdoor day and night.
Strong and high bright LED

Control system

Widely application.

Main Export Markets:
- North America
- South America
- Europe
- Asia
- Mid East/Africa
- Pacific

Why choose BAKOVISION?
1. Strict processing procedures makes perfect product. Every production procedure, we have QC to check the quality;
2. more than 10 years experience in led display industry, we have most talented engineers to design best products for our clients;
3. Top quality machines to make top quality products;
4. Most competitive price make our led displays are afordable;
5. "Customer first" is our belief. We promise to offer best products w
ith good service for our clients;
Product Highlights
Clear Billboard P8mm Outdoor Customized LED Video Wall For Shopping Center High gray, High Contrast Every color's gray scale reach to 16 bit level and the contrast can be as high as 2000:1. Pictures are great and clear with vivid color. High Refresh Rate The refresh rate can be more than 1920Hz. It ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.