P4.81mm Waterproof Outdoor Digital LED Screen Panel Full Color For Advertising
Product Details
| Pixel Configuration: | SMD2727 | Refresh Rate: | >1920 Hz |
|---|---|---|---|
| Servicing: | Front/Rear | Panel Material: | Steel/ Aluminum |
| Colors: | 281 Trillion | IP Rating(Front/Rear): | IP65/ IP54 |
| Brightness: | >65000nits | Viewing Angle: | V:160 Degree / H: 140 Degree |
| Highlight |
roadside led display,outdoor waterproof led advertising panels |
||
Product Description
P4.81mm Waterproof Outdoor Digital LED Screen Panel Full Color For Advertising
Special Features
( Outdoor fixed LED display for advertising)
2. Energy saveing design and good performance in color uniformity
3. High color uniformity and clear image can bring you a vivid audio visual effect;
4. Provided with convex shaped, concave shaped and wave Shaped screens
5. Good quality raw material ,accurate technique and careful inspection insures the high quality of led display.
Specifications
| BOF-4 | |
| Physical Pitch | 4.81mm |
| Pixel Configuration | SMD 2727 |
| Pixel Density | 43,264 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250 |
| Panel Dimensions(mm) | 1000*1000*150 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 4*4 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Brightness | >6,500 nits |
| Weight (kg/m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 52*52 |
| Physical Resolution of panel(W*H)(mm) | 208*208 |
| Avg./ Max. Power Consumption | 360/900W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
About Product

Common usage for different batch of LED modules
Different batch of LED modules can use together, no obvious chromatic.

1. Cabinet design lightweight: side handle for easy carrying and assemble job.
2. High IP rating: IP65 durable for any weather condition

High Contrast ratio: above 2000:1 .very high level to ensure a vivid image of our LED display screen system
High Refresh rate: >1920HZ, the high resolution to keep good video effect.

Can be pre-installed and pre-maintenance
Front access, Easy maintenance.

Curve design, the steel or Iron cabinet can customized by users.
Stable cabinet, stronger without distortion, anti-rust.
Packing details / Flight case or Wooden case.

Our company
BAKO VISION contains of experienced team leaders and each of them has been working in LED display industry over 10 years. All of our R&D, Production, Sales, Technical Support depts….are running efficiently and smoothly by our great team work, moreover, delivering qualified product and offering timely pre-after service are also assured by BAKO VISION team.

After-sale service:
1. Our products have two years warranty service ,lifetime free maintenance and upgrade.
2. Complaint respond period not exceed 24 hours; maintenance guidance and problem solution supplied in 48 hours.
3. We offered training including operating and maintenance of our products to our clients.
4. In the Maintenance period of the LED screen body, free of all maintenance charges; After Maintenance period, only charge the material costs fees free of manual work fees.
5. Full set of documents free of charge, which including installation guidance, software operation manual, easy maintenance manual and control system software CD and so on.
6. If the users find any problem that cannot be solved, please contact with our company, we can response in 24 hours. In order to shorten the maintenance time, Our Company will deploy some spare parts such as power and chips etc.
Product Highlights
P4.81mm Waterproof Outdoor Digital LED Screen Panel Full Color For Advertising Special Features ( Outdoor fixed LED display for advertising) 1. IP65 Waterproof design, it can fully work in the outdoor environment. 2. Energy saveing design and good performance in color uniformity 3. High color ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.