Wheel Poster Indoor LED Poster Aluminum Bottem Sheel IP40 1/28 Dynamic Scan
Product Details
| Tickness: | 33mm | Panel Material: | Aluminum |
|---|---|---|---|
| Refresh Rate: | >2880 Hz | Frame Rate: | 60 Fps |
| Driving Method: | 1/28 Dynamic Scan | Panel: | 28 Kg |
| Contrast Ratio: | 4000:1 | IP Rating (Front/ Rear): | IP40 |
| Highlight |
led poster screen,mirror led display |
||
Product Description
Wheel Poster Aluminum Bottem Sheel Led Display Screen With WIFI, USB
1,Ultra slim.
The tickness of Our this series poster screen only 35mm. While others 45mm.

2, Wheel design
Save labor and transportation costs, Enhance customer experience.
Easy to move, New design in the market.

3, Small gap.
Ours only 8mm,etter Visual Effects.Most of the market is 10mm.

4.Aluminum sheel.
Compare with plastic sheel , Aluminum not easy to be deformed and have a good heat dissiption.

Specifications
| BP-2 | |
| Physical Pitch | 2.5mm |
| Pixel Configuration | SMD2020 |
| Pixel Density | 160,000pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 280*210 |
| Panel Dimensions(mm) | 572*1920*35 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*9 |
| Panel Material | Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Sigle Cabinet Weight | 32kg |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >=2800 Hz |
| IP Rating | IP40 |
| Viewing Angle | 160°/140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 112*84 |
| Physical Resolution of Whole Set(W*H)(mm) | 228*768 |
| Avg/ Max Power Consumption | 250/750W/Set |
| Servicing | Front |
| Driving Method | 1/28 Dynamic Scan |
| Frame Rate | 60 fps |
Products detail
Plug and play
User friendly interface, easy to edit and send content to the display.

Smart mangement
Easy upload content via WIFI, USB, HDMI, and manage hundreds of displays with one device

Variable Installation Ways and application
1. Wall Mounted
2.Hanging
3. Bracket Standing
4.Ground Standing / Multi-Screen Cascade

Packing
Flight case or Carry bag
Two pieces in one Flight case, Bottem shell have installed, save labor cost.
Carry bag easy to take.

About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.

Our Service
1) Reply your inquiry in 24 working hours.
2) Customized design is available,OEM & ODM are welcomed.
3) Exclusive and unique solution can be provided to our customer by our well-trained and professional engineers and staffs.
4) Special discount and protection of sales area provided to our distributor.
5) Warmly welcome your visit in our company if available.
6) . Warranty
(A) We provide warranty of all components for 24 months. During this time, we will replace or repair our goods for free if there is something wrong with them.
(B) We will provide maintenance for a lifetime and charge for the raw materials only.
7) Technology Training
(A) We provide the technology training for free, which contains the operation training and maintenance training in the factory.
(B) We will send our engineers to your country by negotiation.
Product Highlights
Wheel Poster Aluminum Bottem Sheel Led Display Screen With WIFI, USB 1,Ultra slim. The tickness of Our this series poster screen only 35mm. While others 45mm. 2, Wheel design Save labor and transportation costs, Enhance customer experience. Easy to move, New design in the market. 3, Small gap. Ours ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.