Stage Outdoor Video Display Screens P3.91 Full Color Advertising Die Casting Cabinet
Product Details
| Cabinet Material: | Die-casting Aluminum | Panel Dimention: | 500*500/500*1000 |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >6,000nits | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Highlight |
led rental display,outdoor led screen hire |
||
Product Description
Full Color Advertising Die Casting Cabinet P3.91 Stage Outdoor Rental Led Wall Display
BOR-I / Specification
| BOR-I-3 | |
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD1921 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/㎡ |
| Module Dimensions (W*H)(mm) | 250*250/250*500 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| Physical Resolution of Module(W*H) | 64*64/64*128 |
| Physical Resolution of Panel(W*H) | 128*128/128*256 |
| Panel Material | Die-casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 9/15 kg/panel |
| Processing | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Average Power Consumption | 75/150W/panel |
| Max Power Consumption | 225/500W/panel |
| Refresh Rate | >1,920Hz |
| Brightness | >6,000nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Max Staking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP65/IP54 |
Product Features
Elegent appeatance design,TUV certificated and Reddot awarded
Cabinet 500mm*500mm and 500mm*1000mm can be spliced at will.Support curvilinear,concave,convex adjustment
Have unique color calibration process,high gray level and high refresh rate.More vivid image effective,have great visual enjoyment.
Support front and rear maintenance,cabel-less between modules and fast lock could reach to faster installation.
Die-casting Aluminum cabinet,cover the merits of slim,lightweight,fanless design,good heat dissipation and high precition,etc.
Light sensor probe be used,suitable brightness adjustable for outdoor day and night
UI LCD monitoring display indicates the status including temperature,voltage,total operation time and single operation time.

Packaing and shipping

Q1:Are you factory or a trade company?
A1:We are a factory owing professional R & D department and production lines with 14 years of experience in led display.
Q2:Why I should choose your company ?
A2:We have been focusing on the development of led svreen and have a good reputaion in the market.We strictly follow up the requirements of customers,and are committed to achieve a win-win situation with customers.Whatever the products stability or service we will do better and better.
Q3:How can I get technical support?
We treasure every customer that shake hands with us . We offer you TEAMVIEWER help by Online Video and can send professional engineer to your city to offer on-site guide .
About Us


Our Company
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
BAKO VISION contains of experienced team leaders and each of them has been working in LED display industry over 10 years. All of our R&D, Production, Sales, Technical Support depts….are running efficiently and smoothly by our great team work, moreover, delivering qualified product and offering timely pre-after service are also assured by BAKO VISION team.
BAKO VISION product lines have include UHD fine pitch, I/O rental, I/O fixed install, transparent screen, advertising poster, foldable screen, flexible screen, curtain, floor LED, perimeter display… meanwhile, based on our experienced R&D team and comprehensive management, we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.
BAKO VISION main markets are among America, Europe, Middle East and Asia, all of our products are certificated by RoHS,CCC,CE,FCC,ETL,UL. Standing firmly by quality, winning firmly by proficient, in the past years of development, BAKO VISION continuous growth and brand positioning are all relied onto the long term partnership with variety channel customers over 120+ countries.
Product Highlights
Full Color Advertising Die Casting Cabinet P3.91 Stage Outdoor Rental Led Wall Display BOR-I / Specification BOR-I-3 Physical Pitch 3.91mm Pixel Configuration SMD1921 Pixel Density 65,536 pixels/㎡ Module Dimensions (W*H)(mm) 250*250/250*500 Panel Dimensions(mm) 500*500*80/500*1000*80 Physical ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.