Fixed Installation IP65, P8mm High Brightness 6500 Nits Outdoor LED Panel / Tailer
Product Details
| Brightness: | >65000nits | IP Rating(Front/Rear): | IP65/ IP54 |
|---|---|---|---|
| Viewing Angle: | V:160 Degree / H: 140 Degree | Operating Temp/ Humidity: | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Storage Temp/Humidity: | -20ºC-50ºC/10%-90% | Colors: | 281 Trillion |
| Panel Material: | Steel/ Aluminum | Contrast Ratio: | 2000:1 |
| Refresh Rate: | >1920 Hz | Servicing: | Front/ Rear |
| Highlight |
street led screen,outdoor waterproof led advertising panels |
||
Product Description
Fixed Installation IP65, P8mm High Brightness 6500 Nits Outdoor LED Panel / Tailer
Main Features
- Good waterproof protection: Front is IP65 and back is IP54
- Energy-saving 60% : driving with low frequency current, heat-dissipated roller fans with automatic temperature-controlling device.
- Outdoor Fixed LED Display is hot in the advertising industry,it can fully work in the outdoor environment.
- Life time >11 years
- High color redubility: High redubility of RGB full color, color-saturation, clear picture, it ensure the good quality.
Specifications, the catalogue can be download⇒2. Outdoor Fixed Screen-Rear Service.pdf
| BOF-8 | |
| Physical Pitch | 8mm |
| Pixel Configuration | SMD3535 |
| Pixel Density | 15,625 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 256*256 |
| Panel Dimensions(mm) | 1280*768*150 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 5*3 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Contrast Ratio | 2000:1 |
| Colors | 281 trillion |
| Weight (kg/m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 32*32 |
| Physical Resolution of panel(W*H)(mm) | 160*96 |
| Avg./ Max. Power Consumption | 360/900W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
About Product

Curve design
Single cabinet can curved design, can according different angle to adjust connection. Arc have bigger angle.
IP65 Waiterproof, you can click the photo as follow and then you will get the video. ↓↓↓↓↓↓↓↓
IP 65 Waterproof led cabinet
With IP65 waterproof led cabinet, with plastic led module mask, duskproof and waterproof.
Wide viewing angle
outdoor full color display can use the power normally under the temperature at -20 °C to +50°C
Neat appearance
Light weight, small size and safe 5V low voltage power supply system all make the module more attractive.
Installation
Packing 
Our company
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
BAKO VISION contains of experienced team leaders and each of them has been working in LED display industry over 10 years. All of our R&D, Production, Sales, Technical Support depts….are running efficiently and smoothly by our great team work, moreover, delivering qualified product and offering timely pre-after service are also assured by BAKO VISION team.

FAQ
1. What is LED?
LED is sanded for light emitting diode, a kind of semiconductor which is used to give and receive the electronic signal into infrared rays or light, using the characteristics of compound semiconductor. This is used for household appliances, remote controller, electric bulletin board, various kinds of automation appliances.
2. What are pixel pitch, pixel density, LED QTY and pixel configuration?
Pixel pitch is the distance between neighboring pixels.
Pixel density is the quantity of pixels per square meter.
LED qty is the quantity of LED lamps per square.
Pixel configuration is the description of the consistence of a pixel, for instance, we use 1 red lamp, 1 green lamp, and 1 blue lamp to compose a pixel, the pixel configuration is 1R1G1B.
3. What are LED type, module size and module resolution?
LED type is the description of LED lamp, for instance, the brand, the shape in physical, the size of the lamp
Module size is the measurement of a module.
Module resolution is the number of pixels per module.
4. How to choose a proper led screen for your need?
You just need to consider three simple questions when you choose a led screen.
1.Will you use it indoor or outdoor?
2.Is it for rental usage(need to be moved from one place to another place very often) or for fixed installation (to be installed in one place forever)?
3.What is the approximate size of the whole led screen you would like to purchase?
Product Highlights
Fixed Installation IP65, P8mm High Brightness 6500 Nits Outdoor LED Panel / Tailer Main FeaturesGood waterproof protection: Front is IP65 and back is IP54Energy-saving 60% : driving with low frequency current, heat-dissipated roller fans with automatic temperature-controlling device.Outdoor Fixed ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.