SMD3535 Outdoor Fixed LED Display Customized P10 Full Color 65000 Nits Brightness
Product Details
| Brightness: | >65000nits | IP Rating(Front/Rear): | IP65/ IP54 |
|---|---|---|---|
| Viewing Angle: | V:160 Degree / H: 140 Degree | Warranty: | 2 Years |
| Operating Temp/ Humidity: | -20ºC-50ºC/10%-90% | Storage Temp/Humidity: | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Colors: | 281 Trillion | Servicing: | Front/Rear |
| Refresh Rate: | >1920 Hz | Pixel Density: | 10,000 Pixels/m² |
| Highlight |
street led screen,outdoor waterproof led advertising panels |
||
Product Description
P8mm High Brightness 6500 Nits Fixed Outdoor LED Display/Screen SMD3535
BOF Outdoor Fixed Install Series
- Good waterproof protection: Front is IP65 and back is IP54
- Fast lock system design gurantees a quick and easy installation
- Ideal substitution for traditional outdoor bulky and heavy cabinet
- Outdoor Fixed LED Display is hot in the advertising industry,it can fully work in the outdoor environment.
- High quality and brightness. Wide color space and long lifespan
Specifications
| BOF-10 | |
| Physical Pitch | 10mm |
| Pixel Configuration | SMD3535 |
| Pixel Density | 10,000 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 320*320 |
| Panel Dimensions(mm) | 1280*960*150 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 4*3 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Weight (kg/m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 32*32 |
| Physical Resolution of panel(W*H)(mm) | 128*96 |
| Avg./ Max. Power Consumption | 360/900W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
| Contrast Ratio | 2000:1 |

About Product

Customized
For fixed led display, we adpot this standard steel cabinet, it is thinner than the old one, and combine a lot of User-friendly design
It can be customized according to customer needs, you can make it as any size you want.
High refresh rate
The refresh rate can be more than 1920 Hz. It has great dynamic expressiveness.
High quality and brightness. Wide color space and long lifespan

Constant current
Led panel and driving panel is designed separately,which improve reliability and maintainability
Multiply Installation

Connection system

Our company
Shenzhen BAKO VISION Product lines have include UHD fine pitch, I/O rental, I/O fixed install, transparent screen, advertising poster, foldable screen, flexible screen, curtain, floor LED, perimeter display… meanwhile, based on our experienced R&D team and comprehensive management, we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.

Why choose BAKOVISION?
1. Strict processing procedures makes perfect product. Every production procedure, we have QC to check the quality;
2. more than 10 years experience in led display industry, we have most talented engineers to design best products for our clients;
3. Top quality machines to make top quality products;
4. Most competitive price make our led displays are afordable;
5. "Customer first" is our belief. We promise to offer best products with good service for our clients
Product Highlights
P8mm High Brightness 6500 Nits Fixed Outdoor LED Display/Screen SMD3535 BOF Outdoor Fixed Install Series Good waterproof protection: Front is IP65 and back is IP54 Fast lock system design gurantees a quick and easy installation Ideal substitution for traditional outdoor bulky and heavy cabinet ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.