Space Saving Transparent LED Screens Full Color HD 16 Bit Processing Rear Serving
Product Details
| Processing: | 16 Bit | Contrast Ratio: | 2000:1 |
|---|---|---|---|
| Viewing Angle: | V:140 Degree / H: 120 Degree | Operating Temp/ Humidity: | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity: | -30ºC-60ºC/10%-60% | Colors: | 281 Trillion |
| Serving: | Rear | Brightness: | >5,500 Nits |
| Highlight |
transparent glass led display,see through led screens |
||
Product Description
281 Trillion Space Saving Full Color HD LED Video Display Glass Screen
Description
High brightness, and high definition
60%-80% transparency rate among different pitches
Variable Brightness option for day and night environment
Hidden cable design looks clean and concise.

Saving, Silence Operation - Low Power Consumption
Over than 50% of energy than traditional display, high efficiency and energy saving.

Cost-saving
No any change to the original building structure, each price is glued to the glass curtain wall with special glue and which cured in 10 seconds, no any steel frame support and saves installation cost.

Integrated Design, Fast Installation
The thin size and ultra-lightweight modules makes it easy to carry, transport and install. You hardly need any specialized tools or skills to install it.
Excellent visual impact
High refresh rate: More than 1920Hz, High contrast ratio 2000:1

Specifications
| BG-3.75-6.67 | |
| Physical Pitch | 3.75*6.67mm |
| Pixel Configuration | SMD1921 |
| Pixel Density | 39,900pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 480*320 |
| Panel Dimensions(mm) | 960*640 |
| Weight(kg/m²) | 11kg/m² |
| Physical Resolution of Module(W*H) | 128*48 |
| Physical Resolution of Panel(W*H) | 256*96 |
| Colors | 281 trillion |
| Processing | 16 bit |
| Contrast Ratio | 2000:1 |
| IP Rating | IP30 |
| Viewing Angle | H:160°,V:140° |
| Panel Material | Alumium |
| Expected Lifetime | 100,000Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Avg/Max Power Consumption | 207/ 690/W/m² |
| Servicing | Rear |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| Avg/Max. Power Consumption | 207/690 W/m² |
| Brightness | >5,500 nits |
Installation

Application

Widely use Building construction, Rental tour, Car show, Window display, Shopping mall, Fashion store and Hotel and so on.
About us

LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.

Our Service
1) Reply your inquiry in 24 working hours.
2) Customized design is available,OEM & ODM are welcomed.
3) Exclusive and unique solution can be provided to our customer by our well-trained and professional engineers and staffs.
4) Special discount and protection of sales area provided to our distributor.
5) Warmly welcome your visit in our company if available.
Product Highlights
281 Trillion Space Saving Full Color HD LED Video Display Glass Screen Description High brightness, and high definition 60%-80% transparency rate among different pitches Variable Brightness option for day and night environment Hidden cable design looks clean and concise. Saving, Silence Operation - ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.