Portable Digital Indoor LED Poster Display SMD1010 P1.9mm Ultra Slim High Definition
Product Details
| Brightness: | >1,000nits | Life Span: | 100,000 Hrs |
|---|---|---|---|
| Refresh Rate: | >2880 Hz | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Operating Temp/: | -10℃;-60℃/10%-60% | Storage Temp/Humidity: | -30℃;-60℃/10%-60% |
| Colors: | 281 Trillion | Servicing: | Front |
| Highlight |
led poster screen,mirror led display |
||
Product Description
P1.9mm Portable Digital Indoorn Full Color LED Poster Display SMD1010
Feature
1,Ultra slim. The tickness of Our this series poster screen only 35mm. While others 45mm.
2,High definition effect comes with uniform luminance and soft color is suitable for indoor close-range viewing
3,Slim, Form Changeable Digital Ads Display, front Access
4,Due to the light weight and low power consumption, it can reduces the labor cost,operating cost and transportation cost
5,Ultra wide Angle design, expanding the scope of the audience.

Specifications
| BP-1 | |
| Physical Pitch | 1.9mm |
| Pixel Configuration | SMD1010 |
| Pixel Density | 276,676pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 280*210 |
| Panel Dimensions(mm) | 572*1920*35 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*9 |
| Panel Material | Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Sigle Cabinet Weight | 32kg |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >=2800 Hz |
| IP Rating | IP40 |
| Viewing Angle | 160°/140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 147*110 |
| Physical Resolution of Whole Set(W*H)(mm) | 301*1010 |
| Avg/ Max Power Consumption | 250/750W/Set |
| Servicing | Front |
| Driving Method | 1/27 Dynamic Scan |
| Frame Rate | 60 fps |
Image

Smart mangment, easily upload content via WIFI, USB, HDMI.
Plug and play with zero configuration , user friendly interface, easy to edit and send content to diaplay.

Simple and Easy Maintenance
Simply assembled,160 degree viewing angle, 4000:1 contrast ratio
Magnetic modules for front access, refresh rate 2880Hz

Multi-installation method suitable for lifting, wall-mounted,floor-standing and creative installation.
Widely usage : apply to shopping mall, cinema, bars, banks, luxury goods stores, trade show, exhibition hall, conference room, DJ touring, theme resort, window display etc.

BAKO VISION FACTORY
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
BAKO VISION main markets are among America, Europe, Middle East and Asia, all of our products are certificated by RoHS,CCC,CE,FCC,ETL,UL. Standing firmly by quality, winning firmly by proficient, in the past years of development, BAKO VISION continuous growth and brand positioning are all relied onto the long term partnership with variety channel customers over 120+ countries.

Our service:
1.Your inquiry related to our products or prices will be replied in 24hrs.
2.Well-trained and experienced staffs to answer all your enquires in fluent English .
3.OEM&ODM, any your customized screen we can help you to design and put into product.
4.Distributoer ship are offered for your unique design and some our current models .
5.Protection of your sales area, ideas of design and all your private information .
Product Highlights
P1.9mm Portable Digital Indoorn Full Color LED Poster Display SMD1010 Feature 1,Ultra slim. The tickness of Our this series poster screen only 35mm. While others 45mm. 2,High definition effect comes with uniform luminance and soft color is suitable for indoor close-range viewing 3,Slim, Form ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.