Waterproof IP65 Outdoor Rental Led Screen , P3.91mm Stage Rental Led Display
Product Details
| Physical Pitch: | P3.91mm | Pixel Configuration: | SMD 1921 |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >6000 Nits | Servicing: | Front/Rear |
| Panel Material: | Die-casting Aluminum | Colors: | 281 Trillion |
| Highlight |
outdoor led screen hire,events led display |
||
Product Description
P3.91mm Full Color High Quality Outdoor Rental LED Display, Waterproof With IP65
BOR-I Series
Strength and Beauty,
Outdoor Rental LED Display
● TUV Certificated and Reddot Awarded
● Cabinet 500mmx500mm or 500mmx1000mm
● Curvilinear, Concave, Convex
● Front and Rear Access

Outdoor Rated
Outdoor Waterproof with IP65
Deep black levels, contrast ratio 4000:1
Suitable brightness adjustable for outdoor day and night

Slim, Light Weight and Quiet
● 500mmx500mm or 500mmx1000mm options
● 80mm thickness
● Fanless design
●Die casting aluminum material have a excellent heat dissipation performance to protect the module circuit

Specification
| Physical Pitch | P3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD 1921 |
| Pixel Density | 65,536px/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250/250*500 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2 |
| Panel Material | Die-casting |
| Colors | 281 trillion |
| Gray Scale | 16 bit |
| Pixel Failure | <0.0003 |
| Life Span | ≥50000 Hours |
| Viewing Angle(H/V) | 160°/140° |
| Contrast ratio | 4000:1 |
| Operating Temp/Humidity |
-20℃-60℃/ 10%-60% |
| Storage Temp/Humidity |
-30℃-60℃/ 10%-60% |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Single Cabinet Weight | 9/15 kg/ panel |
| IP rating | IP65/ IP54 |
| Servicing | Front/Rear |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 64*64/64*128 |
| Physical Resolution of Whole Set(W*H)(mm) | 128*128/128*256 |
| Average Power Consumption | 75/150 w/m² |
| Refresh rate | ≥ 1920Hz |
| Contrast ratio | 4000:1 |
Detail

Main Export Markets:
- Mid East/Africa
- Europe
- Asia
- Middle East / Africa
- South America
- Pacific

FAQ:
Q1:Can you tell me why I should choose your company ?
A1:Concentration makes professional .Professional achieves successful .
Our Bako vision have 14 years professional led technical experience .we have our own factory, we are largely expanding our international market.From 2005 to 2019, we only do LED .Now and In the future, we still do LED.We can cooperate from trail order to establish trust step by step .
Q2:What's the warranty of your LED Display ?
A2: 2-5 years warranty .and 100,000hrs life span.During the warranty period ,we can offer you related after-sales service. Our professional engineering team are ready for your question during 6:00-23:30.
Q3: What's your payment term? How long is your delivery time ?
A3: We accept T/T ,L/C,Paypal ,Western Union ,Money Gram, and Cash .At least 30-50 % deposit in advance, and the balance should be paid before delivery.Our average Production time is 7-15 working days after receiving the deposit.If your order is rapidly urgent ,we can arrange your order firstly.
Q4:Can you visit our factory in China?
A4:Usually except our staff,other persons are not allowed to visit the factory,as you know it is not good for workers to produce intently.But,of course,our factory is open to our customers,very welcome to visit us,and the person who is responsible will guide you to scan the workshop every step,you will know the rough producing situation,then you will be trustfull to us.Business is long time cooperation.Trust is the most important between each other.I think we can not only do business together,but also can be good friends.The future is belonging to both of you and us.
Product Highlights
P3.91mm Full Color High Quality Outdoor Rental LED Display, Waterproof With IP65 BOR-I Series Strength and Beauty, Outdoor Rental LED Display ● TUV Certificated and Reddot Awarded ● Cabinet 500mmx500mm or 500mmx1000mm ● Curvilinear, Concave, Convex ● Front and Rear Access Outdoor Rated Outdoor ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.