Lightweight Fixed Outdoor Waterproof Led Advertising Panels 160°/140° Viewing Angle
Product Details
| Physical Pitch: | 8mm | LEDs: | Nationstar |
|---|---|---|---|
| Receiver Card: | Novastar | IP Rating: | IP65/IP54 |
| Servicing: | Front/Rear | Viewing Angle: | 160°/140° |
| Brightness: | ≥5500nits | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Highlight |
street led screen,outdoor waterproof led advertising panels |
||
Product Description
P8mm Lightweight Outdoor Fixed LED Display for Advertising 1024mm×768mm
Features
- High refresh rate>1920Hz
- Die casting cabinet, slim and light weight, 27-32kg per cabinet. Ideal substitution for traditional outdoor bulky and heavy cabinet.
- Outdoor waterproof with IP65, fully adapt to outdoor environment.
- Suitable brightness adjustable for outdoor day and night.
- Special fast lock system design guarantees a quick and easy installation.
- Wide viewing angle. 160° for horizontal, 140° for vertical. What is more, cabinet can be reclined between 0-30 degree to ensure the best angle for audience.
Application: DOOH display, Stage Rental, Window Display, Bar Club, Car Show, Building Façade, Stadium, Exhibition Hall, Reception Hall, Chain Store, Theme Resort, Shopping Mall.
Specification
| Physical Pitch | 8mm |
| Pixel Configuration | SMD2727 |
| Pixel Density | 15,625 pixels/m² |
| Module Dimensions | 512×256mm |
| Panel Dimensions | 1024×768×100mm |
| NO. of Modules Per Panel | 2×3 |
| Physical Resolution of Module | 64×32dots |
| Physical Resolution of Panel | 128×96dots |
| Panel Material | Die - Casting |
| Single Cabinet Weight | 35kg |
| Grayscale | 16bit |
| Colors | 281trillion |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Average Power Consumption | 350W/ m² |
| Max Power Consumption | 700 W/ m² |
| Refresh Rate | >1920Hz |
| Brightness | >5500nits |
| Expected Lifetime | 100,000Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP65/IP54 |
Case

Our services
Pre-producing
- Get complete requirements of clients.
- To do a thorough analysis.
- Offer a most reasonable and scientific solution.
- Customized design.
In producing
- Producing progress updating for clients.
- Particular installation CAD and design diagram for clients.
After service
- 2 years free maintenance.
- 7 days a week, 24 hours a day for 5 years on-line service for any technical support for any customers.
- Free training for customers in factory.
- Engineer onsite guide if needed.
Product Highlights
P8mm Lightweight Outdoor Fixed LED Display for Advertising 1024mm×768mm FeaturesHigh refresh rate>1920HzDie casting cabinet, slim and light weight, 27-32kg per cabinet. Ideal substitution for traditional outdoor bulky and heavy cabinet.Outdoor waterproof with IP65, fully adapt to outdoor environment...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.