Front Service P1.5 HD led Display with Nationstar leds for Conference Center
Product Details
| Pixel Pitch: | 1.5mm | Pixel Density: | 409,600 Px/m2 |
|---|---|---|---|
| Cabinet Material: | Die-casting | Cabinet Weight: | 4.6kg/panel |
| Brightness: | >800nits | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Application: | Indoor Advertising | Certificate: | CE RoHS EMC |
| Highlight |
hd led video wall,shopping mall led display |
||
Product Description
Front Service P1.5 HD led Display with Nationstar Leds for Conference Center
P1.5 HD led Display Description
1. Whether front or rear maintenance, it is very simple and convenient, and it can also be used for single-point maintenance without disassembling the entire screen.
2. Applications:Control room,Meeting room, Airport Reception, Hall House of worship, Fashion store, Monitor Center, Opera House,TV studio, Video Conference,Restaurant,Shopping Malls
3.Dual backup power and signal lines to ensure the LED display works properly under any conditions.
4. Available for any video formats
5. Cable-less between modules
6. Unique color calibration process
7. Tight bin selection for led wavelength
8. Deep black levels,contrast ratio 4000:1
9. Flat cable free between module and cabinet to avoid signal missing.
10. Display effect without granular, food uniform color, no mosaic phenomenon.
11. Certification:CCC,TUV-CE,ETL,RoHS,EMC,UL
P1.5 HD led Display Specs
| UHD-1.56 | |
| Physical Pitch | 1.56mm |
| Pixel Configuration | SMD 1010 |
| Pixel Density | 410,881 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 150 × 168.75 |
| Panel Dimensions (mm) | 600 × 337.5 |
| NO.of Modules Per Panel (W × H) | 4 × 2 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 96 × 108 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 384 × 216 |
| Panel Material | Die-casting |
| Single Cabinet Weight | 6 kg/panel |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 :1 |
| Average Power Consumption | ≤300 W/m² |
| Max Power Consumption | ≤600 W/m² |
| Brightness | 600~800 nits |
| Refresh Rate | >2,880Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | ≥100,000 Hrs |
P1.5 HD led Display View



Tips
* Package: Wooden package, Flight case.
* Shipment:By road,sea and air
* Delivery time:20-25 working days
* Payment: T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
* Shipping port: Shenzhen
* Warranty time: 2years
Product Highlights
Front Service P1.5 HD led Display with Nationstar Leds for Conference Center P1.5 HD led Display Description 1. Whether front or rear maintenance, it is very simple and convenient, and it can also be used for single-point maintenance without disassembling the entire screen. 2. Applications:Control ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
Rental LED Display P3.91 – 500x1000mm Die-Cast Cabinet, Quick Lock, 7680Hz, for Stage & Concert
LED video panel is designed for Rental & Stage application, has pixel pitches of 1.9mm, 2.6mm, 2.9mm, and 3.91mm for option. Magnetic module and modular power unit design are very easy for site maintenance.
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.