P10.4 Semi Outdoor Rental LED Display With Die Cast Aluminum Housing Waterproof
Product Details
| Ingress Protection(front/rear): | IP65/IP54 | Data Refresh Rate: | >1500Hz |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >5500nits | Power Consumption(avg.): | 300w/m2 |
| Viewing Angle(H/V): | 140°/140° | Cabinet Material: | Aluminum |
| Highlight |
events led display,led rental display |
||
Product Description
P10.4 Outdoor Rental LED Display High Brightness High Gray Scale 500*1000mm Cabinet IP65/IP54
Product advantages
- Ultra Slim and lightweight design:13kg per Cabinet Weight (500*1000mm) ,Convenient transportation.
- High refresh rate and gray Scale : make the LED display more realistic.
- High resolution and high pixel density for true reproduction of high definition images.
- With brightness, color correction technology.
- Lower power Consumption : average power consumption is 300w/m²,energy saving and environmental protection.
- Pixel Failure <0.0003.
- Equipped with a variety of air boxes, it is convenient for storage and transportation of the cabinet, and it has a good protection for the LED display.
- High transparence.
- Excellent heat-sinking : prevents excessive temperature when the display is working.
- High brightness : >5500nits, the image is also clear in time under direct sunlight.
- Wide viewing Angle : Vertical viewing angle and horizontal viewing angle are both 140 degrees, wide audience.
- Waterproof effect, IP65 waterproof rating, can adapt to outdoor climate.
- Die-cast aluminum housing, high strength, not easily deformed.
- Truly seamless design : better viewing experience.
- multi-angle splicing : can be spliced into any size according to your needs.
Application
Widely used in stage rental, singing and dancing events, various conferences, exhibitions, stadiums, theaters, auditoriums, lecture halls, multi-purpose halls, conference rooms, interpretation halls, dibars, nightclubs, high-end entertainment discos, etc.
Service
- Our goal is not only to provide high quality steel structure building, but also to maintain a personalized and professional relationship with each customer.
- No matter how big or small your requirement we will do our best to meet your demand.
- One stop service from design, manufacture,deliver to installation and after-service.
- We can manufacture strictly according to your drawings and request.
- We can design product to supply you a most suitable proposal to you.
Technological Parameters
| Model | ORD-10.4 |
| Pixel Pitch | 10.416mm |
| Cabinet Dimension | 500*1000mm |
| Cabinet Resolution | 48*96px |
| Cabinet Weight | 13kg |
| Cabinet Material | aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP65/IP54 |
| Brightness | >5500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 300w/m2 |
| Input Voltage | AC110/220±10%,50~60Hz |
| Temperature(operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |



Product Highlights
P10.4 Outdoor Rental LED Display High Brightness High Gray Scale 500*1000mm Cabinet IP65/IP54 Product advantages Ultra Slim and lightweight design:13kg per Cabinet Weight (500*1000mm) ,Convenient transportation. High refresh rate and gray Scale : make the LED display more realistic. High resolution ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.