Commercial P1.66 Indoor HD LED Display Fine Pitch Shaped Screen Lightweight
Product Details
| Pixel Pitch: | 1.66mm | Pixel Density: | 360000px/m2 |
|---|---|---|---|
| Temperature (operating/storage): | -20~50°C -40~60°C | Humidity(operating/storage): | 10%~90%RH 10%~85%RH |
| Power Supply: | AC 110/220±10% 50~60Hz | MTBF: | ≥1000 Hours |
| Pixel Failure: | <0.0003 | Life Span: | ≥50000 Hours |
| Highlight |
shopping mall led display,modular led display |
||
Product Description
P1.66 Indoor HD LED Display Fine Pitch Shaped Screen Lightweight Cabinet Panel Assemble Flexibly
Features
1. Suitable for indoor, commercial applications, banking, financial securities, post office, ferry, shopping malls, railway stations, telecommunications, government, offices, monitoring, schools, restaurants, hotels, entertainment, enterprises and other various indoor places.
2. Modularization design make it easier for the installation .User just mounts iron sheet or magnetic product on the surface which convenient for maintenance.
3. Lower power consumption and longer lifespan time about 50,000 hours.
4. The LED Display can change the shape by your needs,such as arc screen.
5. Super thin and super light cabinet, convenient for transportation and installation.Due to its wide application range, there are different ways to install,which owns a flexible installation
6. The HD series owns high definition and it is made of die-casting aluminum, through CNC precision processing.Then the error is controlled within +/-0.05mm, it can achieve seamless connection.
Details
| Pixel Pitch | 1.66mm |
| Pixel Density | 360000px/m2 |
| LED Type | SMD1010 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Weight | 4.6kg |
| Cabinet Material | die-casting |
| Ingress Protection (front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >800nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/30 Scan |
| Power Consumption(avg.) | 220w/m2 |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | ≥ 1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Supply | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Life Span | ≥50000 Hours |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Images

Advantages of Factory
1. 10 years' production experience, have passed certifications CE/ROHS/FCC/ISO9001/Supplier assessment.
2. 10000square meters manufacturing base and complete and integrated LED supply-chain.
3. Standardized management and production.So,every production process is well controlled.
4. More than 72 hours of screen aging test before leaving factory.
5. We have CE RoHS and other certificates to ensure that our products are qualified.
FAQ
Q1:How to choose a proper led screen for need?
A:You need to think about the following three questions.
1)Where will you use for?Just for indoor or outdoor?
2)Did you want to install it in one fixed place or want it to move anytime and anyway convenient?
3)what is the specific size of the led screen you would like to purchase?
Q2:May I know the shipment?
A:Yes,we will ship with 20-25 working days after we received your deposit.
Q3.How about your package?
A:Well,we usually pack in wooden boxes or flight case.It decide on your size and your needs.We respect your choose.
Product Highlights
P1.66 Indoor HD LED Display Fine Pitch Shaped Screen Lightweight Cabinet Panel Assemble Flexibly Features1. Suitable for indoor, commercial applications, banking, financial securities, post office, ferry, shopping malls, railway stations, telecommunications, government, offices, monitoring, schools, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
Rental LED Display P3.91 – 500x1000mm Die-Cast Cabinet, Quick Lock, 7680Hz, for Stage & Concert
LED video panel is designed for Rental & Stage application, has pixel pitches of 1.9mm, 2.6mm, 2.9mm, and 3.91mm for option. Magnetic module and modular power unit design are very easy for site maintenance.
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.