Shopping Mall LED Advertising Light Box Display With Temper Glass Cover
Product Details
| Pixel Pitch: | 2.5mm | LED Lamp: | SMD2121(Black) |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >1200nits | View Angle(H/V): | 140°/140° |
| Viewing Distance: | ≥3m | Earth Leakage Current: | <1.5mA |
| Operating Temperature: | -30℃ ~ +60℃ | Certification: | CE RoHS EMC UL |
| Highlight |
led poster display,mirror led display |
||
Product Description
Indoor LED Poster High Brightness Stand with Temper Glass Cover for Shopping Mall
Product features:
- Special design makes it special in the market
- PH2.5mm with high brightness and high definition bring it with good color uniformity.
- One whole cabinet keep the whole led display good consistency.
- Seamless splicing makes it smoother, reaching ±0.05mm seamless assembly.
- Innovative structure make it easier to usage and get better performance.
- No need distribution box, small power box settled inside, just need to connect to power
- With the removable base, you can move the led display easily from one place to another
- Easy to installation :After your purchasing, you just need to connect led display to base, connect power cable to socket, then it will work.
- Wide customer coverage, such as shopping mall, stores, metro station, museum, restaurant,
- hotel, wedding store, tourist destination etc.
- Our product is designed by our engineers, as a 6 years professional led screen manufacturer, we believe creativity makes business easier.

Basic promise from our product:
Our company's products are fully automated, and the whole process is supervised by us to ensure product quality.
Our products have low energy consumption, stable performance and long life span.
This product uses the fan design to make the product performing well in heat dissipation.
Technical Parameters:
| Pixel Pitch | 2.5mm |
| Pixel Configuration | 1R1G1B |
| LED Type | SMD2121(Black) |
| Module Size | 160*80mm |
| Screen Size | 640*1280mm |
| Screen Resolution (W*H) | 256*512 |
| Frame Size | 715*1720*95mm |
| Frame Material | Aluminum frame |
| Base Material | Steel base |
| Cover Material | Armored glass |
| Weight | 100kg |
| Brightness | >1200nits |
| Driving Method | Constant current |
| Scanning | 1/32 Scan |
| View Angle(H/V) | 140°/140° |
| Viewing Distance | ≥3m |
| Power consumption(Max.) | 1000w |
| Power Supply | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Earth Leakage Current | <1.5mA |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Operating Temperature | -30℃ ~ +60℃ |
| Operating Humidity | 10%~75% |
| Control System | USB/LAN/WIFI /GPRS/3G/4G |
| Certification | CE RoHS EMC UL |

Product Highlights
Indoor LED Poster High Brightness Stand with Temper Glass Cover for Shopping Mall Product features: Special design makes it special in the market PH2.5mm with high brightness and high definition bring it with good color uniformity. One whole cabinet keep the whole led display good consistency. ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.