P10.66mm High Resolution Outdoor Led Billboard , Electronic Advertising Board
Product Details
| Pixel Pitch: | 10.66mm | Cabinet Weight (Kg): | 27.7kg |
|---|---|---|---|
| Brightness: | ≥5000nit | Viewing Angle(H/V): | 160°/140° |
| Data Refresh Rate: | >1920Hz | Pixel Density(dots/m²): | 8800 |
| Service: | Front/Rear | ||
| Highlight |
outdoor led billboard,outdoor electronic signage boards |
||
Product Description
P10.66mm Fixed Billboard LED Display, High Resolution Full Colour Outdoor LED Panel
Description:
Designed to withstand adverse weather conditions and to astound audiences and make them enjoy flickering-free live videos in sharp and brilliant images. Outdoor led display solutions present the exceptional performance in crowded outdoor settings where are clearly visible, even the most complex advertising images and logos are precisely rendered, making it the display technology of choice for all brands.
(1) New style module mast which can improve 10% brightness than normal module mask and realize more clearer images with stronger feeling of layers
(2) With Powerful and experienced engineers and technician team, with advanced production equipment,we control all steps from material to finished product, from design to produce that guarantee the quality and reliability.
(3) Excellent quality with low power comsuption, High brightness, Long Lifespam and easy to installation.
(4) If you require for projects installation,our engineer can go to instruct you how to install the led screen.
(5) Free training after order, and offer you the train course in detail.
Features:
1.With more than 4 years experience on SMD outdoor technology, BAKOVision build SMD outdoor product with unrivaled reliability.
2.The SMD (3-in-1) LED package provides wider viewing angles and extremely close viewing distances.
3.Advanced video processing produces crystal-clear, detailed images with smooth motion reproductions.
Why us?
1. We have 8 years’ experience,professional engineers,sales and workers service for you, all goods examined before delivery,Professional QC team .
2. We can promise you a short lead time.
3. We have factory and can offer you direct highest cost-effective price.
4. We have a variety of customized products to satisfy your different requests.



| Model | Spaceship-10.66 |
| Pixel Pitch | 10.66mm |
| Pixel Density | 8800 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2727 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 1024mm*768mm |
| Moduel Size | 512*256 |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) |
IP65/IP54 |
| Brightness | >5000nits |
| Viewing Angle(H/V) | 160°/140° |
| Driving Method | 1/8 scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1920Hz |
| Gray Scale | 14~16bit |
| Power Consumption(avg.) | 245w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Weight | 27.7KG |
| Temperature (operating/storage) |
-20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Product Highlights
P10.66mm Fixed Billboard LED Display, High Resolution Full Colour Outdoor LED Panel Description: Designed to withstand adverse weather conditions and to astound audiences and make them enjoy flickering-free live videos in sharp and brilliant images. Outdoor led display solutions present the ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.