High Resolution Outdoor Led Video Screen , Electronic Advertising Display 27.7kg
Product Details
| Pixel Pitch: | 8mm | Cabinet Weight (Kg): | 27.7kg |
|---|---|---|---|
| Brightness: | ≥6500nit | Viewing Angle(H/V): | 160°/140° |
| Data Refresh Rate: | >1920Hz | Pixel Density(dots/m²): | 15625 |
| Power Consumption(avg.): | 245w/square Meter | ||
| Highlight |
outdoor led billboard,outdoor electronic signage boards |
||
Product Description
P8mm SMD Fixed LED Board, High Resolution Billboard LED Display for Outdoor Advertising
Advantages:
1. Competitive Price: Orders directly from manufacturer to reduce intermidate expenditure, buy high quality sign products with more reasonable price;
2. First-class Quality: We provide you with high quality signs produced by our experienced technicians using technology and high quality raw materials;
3. Strict Leading Time: Depending on the type and quantity of ordered signs, we generally need only 4 to 15 days to complete the production;
4. OEM service offered, Customized service offered, Design service offered;
5. Competitive price, Short delivery, Timely transportation, Installation instruction;
6. Long time cooperate with signs company, construction company, design company, advertising company, chain shops, distributers, hotels, shopping malls and etc.





FAQ
How to choose a proper led screen for your need?
You just need to think of three simple questions when you choose a led screen by yourself.
1.Will you use it indoor or outdoor?
2.Is it for rental use(need to be moved from one place to another place very often) or for fixed installation(to be installed in one place for ever)
3.what is the appoximate size of the led screen you would like to purchase?
Which pixel pitch should i choose?
There are many different pixel pitch from 1.667--20,25,30mm, there is a roughly principle-usually small pixel(1.667mm-10mm) used for indoor led screen, bigger pixel (10mm-30mm) used for outdoor led screen(for example high way huge advertisement).
How to install it after i received it?
We will offer you the drawing to guide you for installation, we could also offer steel drawing, software set up drawing or photo or send our engineer fly to you for help if needed.
| Model | Spaceship-8 |
| Pixel Pitch | 8mm |
| Pixel Density | 15625 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2727 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 1024mm*768mm |
| Moduel Size | 512*256 |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) |
IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 160°/140° |
| Driving Method | 1/8 scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1920Hz |
| Gray Scale | 14~16bit |
| Power Consumption(avg.) | 245w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Weight | 27.7KG |
| Temperature (operating/storage) |
-20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Product Highlights
P8mm SMD Fixed LED Board, High Resolution Billboard LED Display for Outdoor Advertising Advantages: 1. Competitive Price: Orders directly from manufacturer to reduce intermidate expenditure, buy high quality sign products with more reasonable price; 2. First-class Quality: We provide you with high ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.